Aktualności i wydarzenia

WYCIECZKA W PIENINY

W dniach 13-14 maja 2019 r. uczniowie klas V a oraz V b uczestniczyli w wycieczce do Niedzicy i Czorsztyna. Pomimo niesprzyjającej pogody zrealizowano większość planów.

Rozpoczęliśmy od spaceru pięknym wapiennym Wąwozem Szopczańskiego -  na Przełęcz Szopka,  z której roztacza się piękny widok na pogórza Spisza oraz Tatry. Następnie zwiedzaliśmy ruiny zamku w Czorsztynie. Z tarasów zamku górnego roztacza się  panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z okien baszty Baranowskiego podziwialiśmy panoramę Podhala, Gorców i fragmentu Pienin Czorsztyńskich. Kolejnym etapem wycieczki był  rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Zakończyliśmy dzień w Niedzicy pyszną obiadokolacją i zakwaterowaniem w miłym i przytulnym pensjonacie.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania elektrowni wodnej w Niedzicy – tam obejrzeliśmy film dotyczący historii powstawania zapory i jej pracy. Ze względu na wciąż niesprzyjającą aurę, odwiedziliśmy Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej.  Zbiory muzeum obejmują eksponaty związane z historią Szczawnicy oraz życiem pienińskich górali w pierwszej połowie XX wieku. Ponadto znajdują się tu ekspozycje etnograficzne (m.in. malowane godła domów, które dawniej zastępowały numery budynków w Szczawnicy) oraz zbiory biograficzne.  

Wieczorem szczęśliwi i pełni energii wróciliśmy do Krosna.

Magdalena Buczyńska
Monika Maculska


 
 
Gry planszowe karciane łamigłówki HOBBITY.pl