Aktualności i wydarzenia

WYJAZD NA „ARSENAŁ PAMIĘCI” DO ŁODZI

W tym roku szkolnym po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie „Arsenał Pamięci”. Z całej Polski na konkurs wpłynęło 136 prac. Sześć uczennic z naszej szkoły otrzymało tytuł Laureata tego ogólnopolskiego konkursu. Są to: Karolina Bysiewicz, Wiktoria Lasek, Katarzyna Kędra, Julia Piwińska, Laura Zep i Weronika Niemiec.

W dniach 6, 7 i 8 czerwca wszyscy wyróżnieni wyjechali do Łodzi, by uczestniczyć w uroczystym spotkaniu pokoleń w Sali Lustrzanej Muzeum Historycznego w Pałacu Poznańskich.

Szczególne wyróżnienie spotkało naszą uczennicę Weronikę Niemiec, która otrzymała za swoją pracę tytuł "Primus inter pares" (pierwszy wśród równych).

Zaraz po przyjeździe w gościnnych murach XXIX LO im. Janka Bytnara w Łodzi wszyscy nasi Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i gry historyczne. Wysłuchaliśmy również wzruszających wspomnień sanitariuszki powstania warszawskiego Gryzeldy Studzińskiej.

W piątek 7 czerwca organizatorzy przygotowali wycieczkę do Rogowa i Łowicza. W Rogowie jechaliśmy kolejką wąskotorową, na którą zorganizowano „napad”. Było to nawiązanie do akcji bojowników PPS z 1906 roku. Napadli oni na pociąg z konwojem pocztowym, przewożącym pieniądze i papiery wartościowe.

W Łowiczu z kolei przywitał nas sam burmistrz. W ciekawy sposób opowiedział o miejscowej katedrze, która jest miejscem wiecznego spoczynku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Później udaliśmy się pod więzienie w Łowiczu, gdzie 8 marca 1945 roku miał miejsce tzw. Mały Arsenał (akcja odbicia więźniów z rąk NKWD i UB).

W sobotę 8 czerwca hm. Krzysztof Jakubiec podsumował dorobek tegorocznej edycji konkursu. Między innymi zacytował fragmenty pracy Weroniki Niemiec pt.: „Dom – świadek historii”.

Dzięki "Arsenałowi Pamięci" mieliśmy okazję poznać niezwykłych ludzi, spotkać się z uczniami z całej Polski i ciekawie spędzić czas.

Agnieszka Filar