Aktualności i wydarzenia

TWOJE UŻYWANE OKULARY, KTÓRYCH JUŻ NIE POTRZEBUJESZ, MOGĄ POMÓC!

W tym roku we wrześniu bierzemy udział w organizowanej przez Fundację "Okuliści Dla Afryki" III Ogólnopolskiej Zbiórce Okularów Używanych Dla Afryki.

Głównym celem akcji jest badanie wzroku dzieci w Afryce, gdzie jak wiadomo warunki życia są bardzo trudne. Rzeczywistość jest często o wiele gorsza od przekazów medialnych i wiedzy z filmów, na podstawie których budujemy swoje wyobrażenie o życiu na tym kontynencie. Głód, choroby, brak leków, wody i pożywienia, cierpienie – to codzienność mieszkańców Afryki. W tych warunkach zwyczajne zapalenie spojówek może okazać się niebezpieczne i spowodować groźne powikłania. Jaglica – choroba, która w Polsce nie istnieje od czasu zakończenia II wojny światowej, w Afryce w XXI wieku dalej jest przyczyną ślepoty. Okulary korekcyjne są dla Afrykańczyków dobrem nieosiągalnym. Dzieci z wadami wzroku są skazane na złe widzenie przez całe życie. Ogranicza to ich rozwój, edukację oraz odbiera im szansę na normalne życie w tej trudnej rzeczywistości. "Okuliści Dla Afryki wykorzystują w leczeniu zbierane w Polsce używane okulary.

Co zbieramy?
– przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych
– używane okulary korekcyjnedla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm)

Jak przygotować okulary?
– Najpierw sprawdź czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy! W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
– Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.
– Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.
Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, nie chcemy tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcemy ich też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem. Dlaczego nie pakujemy okularów w futerał? Jest ciężki i zajmuje dużo mniejsca, podczas pakowania walizek na misje liczy się każdy gram i każdy milimetr!!!

Okulary w naszej szkole zbierać będzie Samorząd Szkolny i Szkolny Klub Wolontariusza w dniach 2 - 27 września