Aktualności i wydarzenia

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Obchodzone na całym świecie święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują wybranki swojego serca czerwoną różą, a one darują im książkę.

W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
W Polsce święto obchodzone jest oficjalnie od 2008 r.

Dlaczego akurat 23 kwietnia? To ważna data w historii literatury światowej: data śmierci słynnego hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa (żył w latach 1547-1616), urodzin i śmierci Williama Szekspira (żył w latach 1564-1616) - angielskiego poety, dramaturga i aktora, powszechnie uważanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi (żył w latach 1539-1616) – peruwiańskiego historyka, nazywanego ojcem literatury latynoamerykańskiej.

Drodzy Uczniowie – Nasi Czytelnicy!

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich życzymy Wam wielu wspaniałych i mądrych książek, niezwykłych wypraw do cudownych światów stworzonych przez autorów oraz niezapomnianych emocji w towarzystwie ulubionych bohaterów literackich.

Pamiętajcie!

„Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”

M. Dąbrowska

Jak powstaje książka?