Promocja zdrowia - rok szkolny 2018/2019

PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH

W dniu 14 marca 2019 r. klasy trzecie i drugie uczestniczyły w spotkaniu z pielęgniarką szkolną, p. Agnieszką Proczek. Celem spotkania było budowanie świadomości zdrowotnej oraz odpowiedzialności za ludzkie zdrowie i życie. Uczniowie poznali zasady postępowania podczas stłuczenia, otarcia, poparzenia, pogryzienia przez psa. Szczególną uwagę zwrócono na praktyczną naukę udzielania pierwszej pomocy. Dzieci z zapałem ćwiczyły „pozycję boczną ustaloną” oraz „sztuczne oddychanie”.

tekst: Mariola Mendrala
zdjęcia: Małgorzata Polańska

RUCH TO ZDROWIE NAWET W ZIMIE

Uczniowie klas V - VIII, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego p. Bernardetty Juszczyk i p. Sławomira Włocha, wzięli udział w zajęciach sportowych na lodowisku. Umiejący jeździć na łyżwach doskonalili swoje umiejętności, a nieumiejący, stawiali swoje pierwsze kroki na lodzie. Wszystkim towarzyszyła świetna zabawa.

KURS PIERWSZEJ POMOCY

W dniu 06.02. uczniowie klas IV wzięli udział w pierwszych zajęciach kursu pierwszej pomocy zorganizowanego przez PWSZ w Krośnie w ramach projektu „Stawiam na naukę. Akademia młodego odkrywcy”.

Dzisiejsze zajęcia przygotowały i prowadziły dla naszych dzieci Panie pielęgniarki: mgr Agata Zbylut (wieloletnia pielęgniarka na oddziale dziecięcym i SOR-ze w Szpitalu Wojewódzkim w Jaśle, obecnie wykładowca Pielęgniarstwa na PWSZ w Krośnie) oraz mgr Małgorzata Moskal-Szybko (wieloletnia pielęgniarka na oddziale Chirurgii w Wojewódzkim Szpitalu w Krośnie oraz wykładowca Pielęgniarstwa na PWSZ w Krośnie).

Uczniowie zapoznali się z pierwszym tematem co miesięcznych spotkań pt. „Ja ratownik - sprzęt do ratowania, ochrona przed zakażeniem, wezwanie pomocy”.
Nauka i pobieranie wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej przerodziło się w naukę poprzez zabawę.

Uśmiech i zainteresowanie nie znikło z twarzy naszych studentów. Dzieci doskonale bawiły się, a przy tym otrzymały nieocenioną wiedzę, którą będą umiały wykorzystać w chwilach ratowania czyjegoś zdrowia lub życia.

W dniu 18.03. odbyło się drugie spotkanie kursu pierwszej pomocy dla naszych uczniów na PWSZ w Krośnie pt. "Ratowanie to dla każdego zadanie".

Gabriela Kozner

„DZIEL SIĘ UŚMIECHEM”

Klasy II a i II b realizują Program edukacyjny „Dziel się uśmiechem”, którego organizatorem jest Polski Czerwony Krzyż, firma Mars Polska. Partnerzy akcji to: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, Biedronka.

Celem programu jest budowanie świadomości prozdrowotnej wśród najmłodszych i zmniejszenie liczby dzieci z próchnicą w Polsce. Poprzez realizację programu uczniowie klas drugich poznali cztery proste kroki do zdrowych i czystych zębów. Dowiedzieli się, że próchnica to choroba, którą należy leczyć, a także o związku między codzienną dietą, a zdrowiem zębów i jamy ustnej.

Każde dziecko klasy drugiej, które wzięło udział w programie otrzymało bezpłatny zestaw do pielęgnacji zębów, składający się ze szczoteczki, pasty, bezcukrowej gumy Orbit do żucia, jak również broszurki „Dziel się uśmiechem”.  Zestawy były przekazane przez PCK w Krośnie.

W trakcie realizacji programu zostało zorganizowane spotkanie z panią higienistką dotyczące „Higieny jamy ustnej”.

Katarzyna Warchoł

8.11. 2018 r.  ŚNIADANIE DAJE MOC

Już po raz ósmy w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję pod hasłem ,,Śniadanie Daje Moc”.  W tym dniu uczniowie klas młodszych z przyniesionych zdrowych produktów, samodzielnie wykonali kanapki i sałatki które później wspólnie zjedli.
W zorganizowaniu całej akcji pomagali rodzice, kupując potrzebne produkty.
Nasi uczniowie mają świadomość, że wartościowe śniadanie pomaga dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki.

fot. Magdalena Buczyńska
Małgorzata Polańska
Mariola Mendrala

ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

Klasy II a i II b biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacji prozdrowotnej „Zdrowo jem, więcej wiem”. Projekt prowadzi Fundacja BOŚ.

Podczas realizacji projektu dzieci poznają jakie wartości odżywcze mają owoce i warzywa i jaką rolę odgrywają w codziennej diecie. W trakcie zajęć uczniowie odgrywali scenki dramowe, prezentowali swoją wiedzę na temat owoców i warzyw, układali jadłospisy oraz piramidę zdrowia.

Uczniowie uświadomili sobie, że owoce i warzywa stanowią bardzo istotny element diety i odgrywają bardzo dużą rolę w ich prawidłowym rozwoju. Dostarczają organizmowi wielu witamin, składników mineralnych oraz znaczną ilość błonnika. Dzięki tym składnikom owoce i warzywa spożywane codziennie w odpowiednich ilościach chronią dzieci przed wieloma chorobami.

Katarzyna Warchoł

DBAMY O NASZE ZDROWIE

09.10.2018 r. w sali teatralnej naszej szkoły odbyło się spotkanie z panią dietetyk Anną Pacygą z Centrum Dietetycznego w Krośnie. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom klas młodszych jak ważne jest właściwe odżywianie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka. Pani dietetyk przedstawiła produkty, których należy unikać ze względu na zawarte w nich składniki: substancje słodzące, konserwujące. Uświadomiła uczniom że nie  słodkie napoje ale woda to niezbędny składnik pokarmowy, który musi być dostarczany w ciągu dnia oraz jak ważne są prawidłowe nawyki żywieniowe. Odpowiadała również na pytania zadawane przez uczniów dotyczące różnych produktów. Spotkanie poszerzyło wiedzę uczniów na temat Zdrowego Stylu Życia.

PRZYGOTOWANIE ZDROWYCH SŁODKICH PRZEKĄSEK

Dzisiaj był słodki dzień w naszej świetlicy.
Dzieci podczas zajęć kulinarnych  przygotowywały zdrowe słodkie przekąski.
Podczas rozmowy zwracano uwagę na konsekwencje nadmiaru cukru w codziennej diecie.

Justyna Urbanik