Promocja zdrowia - rok szkolny 2019/2020

ŚNIADANIE DAJE MOC

Podobnie jak w roku ubiegłym 8 listopada uczniowie klas I-III naszej szkoły włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Jedzenia i Gotowania. Uczniowie z przyniesionych zdrowych produktów przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Na stolikach śniadaniowych znalazły się kolorowe kanapki, sałatki owocowe i warzywne, przekąski oraz pyszne soki i woda. Wcześniej przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby oraz ciemny razowy chleb zamiast bułek, a także picie soków czy wody zamiast szkodliwych, słodkich napojów gazowanych. Mówiono też o niezbędnym ruchu, unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe.
Akcja zwiększyła świadomość uczniów na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Była również wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych.

Zofia Langner
fot. Jolanta Habrat