Promocja zdrowia - rok szkolny 2019/2020

MIKOŁAJKI NA SPORTOWO

P. Bernardetta Juszczyk i p. Sławomir Włoch przeprowadzili szereg gier i zabaw dla uczniów klas starszych z okazji „Mikołaja”. Wszystkim towarzyszyła świetna zabawa.

RUCH TO ZDROWIE NAWET W ZIMIE

Uczniowie klas VII-VIII, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego p. Bernardetty Juszczyk i p. Sławomira Włocha, wzięli udział w zajęciach sportowych na lodowisku. Umiejący jeździć na łyżwach doskonalili swoje umiejętności, a nieumiejący, stawiali swoje pierwsze kroki na lodzie. Wszystkim towarzyszyła świetna zabawa.

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

13 grudnia 2019 r. w PSSE odbyła się XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VIIIa Jędrzej Nowakowski, który wygrał eliminacje szkolne.

HAPPENING ANTYSMOGOWY

Udział w happeningu antysmogowym na krośnieńskim Rynku 6 grudnia 2019 r. Były to działania edukacyjne w zakresie niskiej emisji, prowadzone przez Urząd Miasta Krosna. W akcji wzięła udział p. Bernardetta Juszczyk ze swoją klasą VIIa. W ramach akcji uczniowie przygotowali hasła antysmogowe i skandowali je, przygotowali banery z hasłami i eksponowali je oraz odpowiednio się przebrali obrazując problem smogu. Zdobyli III mc za swoją pracę i postawę.

ŚNIADANIE DAJE MOC

Podobnie jak w roku ubiegłym 8 listopada uczniowie klas I-III naszej szkoły włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Jedzenia i Gotowania. Uczniowie z przyniesionych zdrowych produktów przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Na stolikach śniadaniowych znalazły się kolorowe kanapki, sałatki owocowe i warzywne, przekąski oraz pyszne soki i woda. Wcześniej przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby oraz ciemny razowy chleb zamiast bułek, a także picie soków czy wody zamiast szkodliwych, słodkich napojów gazowanych. Mówiono też o niezbędnym ruchu, unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe.
Akcja zwiększyła świadomość uczniów na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Była również wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych.

Zofia Langner
fot. Jolanta Habrat