UROCZYSTOŚĆ 60-lecia SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr 6

JUBILEUSZ 60-LECIA

Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Janusza Korczaka w Krośnie jest placówką, która na trwałe wpisała się w historię miasta Krosna. 60 lat – to setki uczniów, absolwentów, niezliczona ilość lekcji, różnorodnych zdarzeń, sukcesów, porażek, mozolnej, codziennej pracy.

24 października 2019 r. „szóstka” świętowała swój Jubileusz. W Bazylice farnej odbyła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył proboszcz, ksiądz dr Andrzej Chmura. Ciepłe słowa do uczestników mszy: uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników i absolwentów szkoły skierował poprzedni proboszcz, ksiądz Karol Bryś.

W Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza uczniowie wraz z nauczycielami zaprezentowali piękne widowisko słowno-muzyczne przedstawiające historię szkoły na przestrzeni 60 lat jej istnienia. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, jego zastępca Krzysztof Babinetz, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran, Radni Miasta Krosna, podkarpacki Wicekurator Oświaty Stanisław Fundakowski, dyrektorzy krośnieńskich szkół, przedszkoli oraz placówek wspierających działalność szkoły, przedstawiciel ZNP, byli i obecni nauczyciele, pracownicy szkoły, absolwenci i sympatycy szkoły. Uroczystość zgromadziła również bardzo liczną grupę rodziców oraz uczniów.

Po uroczystości w RCKP goście wzięli udział w spotkaniu, które odbyło się w murach szkoły. Nie zabrakło urodzinowego tortu. Spotkanie było okazją do wspomnień i powrotu do lat młodości spędzonych w Szkole Podstawowej Nr 6. Z okazji Jubileuszu została przygotowana publikacja o szkole pod redakcją Teresy Janusz – dyrektora szkoły. Publikacja jest do nabycia w sekretariacie szkoły.

LIST DO JANUSZA KORCZAKA

W czasie uroczystości 60-lecia Szkoły Podstawowej Nr 6 w Krośnie został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs Literacki „List do Janusza Korczaka”.  Młodzi ludzie w pracach opisywali swoje szkoły, jakże inne od tych wojennych.  Dziękowali Januszowi Korczakowi za obronę praw dziecka, za jego twórczość, za trwanie przy dzieciach do końca.

W konkursie wzięło udział 22 uczniów z 7 szkół. Bardzo dziękujemy za wszystkie prace.  Ich lektura była dla nas przyjemnością.

Prace oceniano w dwóch kategoriach: klasy V-VI oraz VII-VIII. Bardzo trudno było wybrać prace najlepsze, dlatego nagrodziliśmy po trzy prace z każdej kategorii wiekowej.

Nagrody otrzymali:

• Hanna Kuźnar ze Szkoły Podstawowej Nr 8
  • Maria Urba ze Szkoły Podstawowej Nr 14
  • Anna Zajdel ze Szkoły Podstawowej Nr 12
  • Dawid Rajchel ze Szkoły Podstawowej Nr 15
  • Dominika Joniec ze Szkoły Podstawowej Nr 6
  • Martyna Surmacz ze Szkoły Podstawowej Nr 7.

Gratulujemy serdecznie wszystkim nagrodzonym i uczestnikom konkursu.

Organizatorzy, nauczyciele języka polskiego

KOCHAĆ, WSPIERAĆ, WYMAGAĆ

11 października 2019 r. w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie odbyła się Konferencja Szkoleniowo – Naukowa pod hasłem „Kochać, wspierać, wymagać – trudna szkoła wychowania”. Konferencja została zorganizowana przez szkołę przy współpracy z PWSZ w Krośnie. Honorowym patronem tego wydarzenia był Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki.

O trudnej sztuce wychowania w swoich wystąpieniach mówili:
- mgr Ryszard Izdebski (pedagog, psycholog kliniczny  Kliniki Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie),
- lekarz Karolina Grządziel (psychiatra Oddziału Klinicznego w Krakowie),
- mgr Katarzyna Ślęzak (psycholog, psychoterapeuta Krakowskiej Fundacji Psychoterapii),
- prof. nadzw. dr hab. Alicja Ungeheuer – Gołąb (pedagog, literaturoznawca Uniwersytetu Rzeczkowskiego, PWSZ w Krośnie),
- mgr Julia Bukowczyk (psycholog, seksuolog).

Część warsztatową  prowadzili mgr Katarzyna Orkisz (pedagog, terapeuta) oraz mgr Jolanta Gębik (psycholog, terapeuta).

Konferencja na temat sztuki wychowania, tak ważnej dla pedagogów Szkoły Podstawowej Nr 6 w Krośnie była wprowadzeniem do świętowania Jubileuszu 60-lecia Szkoły. Będzie on obchodzony 24 października 2019 r. (godz. 8.30 – Msza św. w Bazylice Farnej, godz. 10.30 – uroczysta akademia w PCKP, godz. 13.00 – spotkanie w murach szkoły).

Serdecznie zapraszamy Rodziców, uczniów, sympatyków szkoły.