ŚWIĘTO KSIĄŻKI

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska

W naszej szkole 16 maja br. odbyła się uroczystość Święta Książki. Wszystkie klasy zaprezentowały projekty promujące czytelnictwo i zachęcające do czytania różnych książek, nie tylko lektur szkolnych.

Celem tego działania było:
- kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
- wyszukiwanie informacji w tekście
- rozwijanie kompetencji czytelniczych
- kształcenie umiejętności współpracy w grupie
- rozwijanie umiejętności plastycznych, technicznych
- promowanie czytelnictwa.

W sali teatralnej uczniowie klas IV-VI obejrzeli paradę postaci literackich, posłuchali nagrania słuchowiska i obejrzeli film.
Natomiast na holu szkoły można obejrzeć makiety, figurki zwierząt australijskich oraz portrety bohaterów literackich.
Praca nad tymi projektami była dla uczniów lekcją i ciekawą zabawą.

Swoje projekty czytelnicze prezentowali również uczniowie klas młodszych. Zachęcali do czytania w różny sposób prezentując wybrane książki. Były inscenizacje wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, legendy „O smoku wawelskim”, bajka muzyczna „Kopciuszek”. Trzecioklasiści promowali książki: „Dzieci z Bullerbyn” i „Solilandię”. Ponadto szkolne koło teatralne „Agrafka” zaprezentowało jednoaktówkę pt. „Bajkowy ambaras”.

Na podsumowanie p. wicedyrektor Elżbieta Dudek wręczyła uczniom wyróżnienia w konkursie „Książka i Komiks”.

Elżbieta Barć
Małgorzata Matelowska