TOPIENIE MARZANNY

"Marzanno, marzanno ty zimowa panno,
do wody cię wrzucamy, bo zimę żegnamy."

Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej zimę, którą w rytualny sposób palono bądź topiono, aby przywołać wiosnę.

Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby orszak złożony z kukły i dzieci z zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.Zwyczaj ten miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku.

20 marca 2015 r., w piękny słoneczny poranek, uczniowie klas I-III pod opieką nauczycieli udali się nad Wisłok, by tam symbolicznie pożegnać zimę i powitać upragnioną wiosnę. Spacer wzdłuż brzegu rzeki sprzyjał wiosennym obserwacjom przyrodniczym. Dodatkową atrakcją tego dnia było częściowe zaćmienie słońca.

Pełną wrażeń wycieczkę zakończył gorący poczęstunek w pobliskiej restauracji.

Małgorzata Polańska

zdjęcia: Jolanta Habrat