Świetlica

Praca wychowawcza realizowana na zajęciach świetlicowych obejmuje poszerzanie wiedzy z literatury, przyrody, kultury, sportu oraz wiedzy o środowisku. Wychowawcy starają się prowadzić zajęcia tak, aby były one atrakcyjną formą spędzania czasu dla poszczególnych grup wiekowych. Świetlice organizują szereg cieszących się dużą popularnością zabaw: andrzejkową, choinkową, podsumowującą rok szkolny. Spośród innych należy wymienić też "mikołajki", spotkanie wigilijne oraz różnego rodzaju konkursy.

Zajęcia są prowadzone w oparciu o Plan Pracy Świetlicy. Zajęcia odbywają się w cyklu tygodniowym. W każdym tygodniu realizowany jest inny temat. W celu realizacji zadań wynikających z funkcji świetlicy oraz Planu Pracy Świetlicy stosujemy różnorodne formy i metody pracy, począwszy od pracy indywidualnej, poprzez zajęcia w grupach do pracy zbiorowej.

Z wyjątkiem zajęć tematycznych, które trwają 1–2 godz. dziennie, uczniowie mają możliwość wyboru zajęć, lub zabawy, w których chcą uczestniczyć. Staramy się, aby dzieci robiły to co lubią i co im sprawia przyjemność. W okresie wiosenno-letnim wiele zajęć odbywa się na świeżym powietrzu.

Aby zapewnić dzieciom wszechstronny rozwój i uatrakcyjnić pobyt w świetlicy organizujemy zajęcia plastyczne, muzyczne, czytelnicze, sportowe, dydaktyczne i teatralne, oglądamy filmy i bajki, bawimy się w zabawy ruchowe, dydaktyczne i towarzyskie. Dzieci mogą również samodzielnie organizować sobie zabawy. W czasie zajęć zwracamy uwagę na kulturalne i koleżeńskie zachowanie się dzieci i oczywiście na ich bezpieczeństwo.

Świetlica pełni również funkcję opiekuńczo-wychowawczą. Jej podstawowym zadaniem jest zapewnienie dzieciom właściwej opieki, umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości dziecka. Nasze świetlice realizują tę funkcję poprzez:

• zapewnienie dzieciom należytej opieki
  • organizowanie nauki własnej uczniów, wdrażanie wychowanków do samodzielnej pracy umysłowej i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce
  • prowadzenie pracy wychowawczej, zmierzającej do kształtowania u dzieci właściwej postawy, wyrabianie osobowościowych cech charakteru, takich jak: pracowitość, zdyscyplinowanie, tolerancja, poszanowanie cudzej i swojej własności
  • przygotowanie do właściwego spędzania wolnego czasu, wyrabianie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy
  • kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się.

ANDRZEJKI

Dzisiaj był wyjątkowy dzień. Dzień czarów i magii. Na początku robiliśmy sobie wzajemnie makijaże andrzejkowe. Dekorowaliśmy salę i przygotowywaliśmy stroje. Następnie uczestniczyliśmy we wróżbach andrzejkowych: magiczny kapelusz, wróżba z butem, magiczne drzewko, Również każdy uczestnik mógł skorzystać ze specjalnego stanowiska do wróżenia z kart. Nie obyło się bez tańców i szalonej zabawy. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały poczęstunek.  Pierwsza nasza zabawa andrzejkowa była bardzo udana i przebiegła w miłej atmosferze.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ŚWIETLICY

25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci przynosiły swoje ulubione pluszaki. Każdy opowiadał o swoim misiu: skąd go ma, jak ma na imię, dlaczego go lubi. Następnie dzieci w małych zespołach lub indywidualnie budowały z klocków domki dla swoich misiów. Potem dzieci wzięły udział w animacji z elementami dramy. Na zakończenie kolorowaliśmy sylwetki misiów i rozwiązywaliśmy zagadki o misiach.

1OO ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji Święta Odzyskania Przez Polskę Niepodległości rozmawialiśmy na temat losów naszego kraju. By upamiętnić tę wyjątkową rocznicę specjalnie udekorowaliśmy salę w barwy narodowe. Rozmawialiśmy również o naszych symbolach narodowych, a następnie wykonaliśmy flagę biało-czerwoną z papieru i patyczków drewnianych. Oczywiście odśpiewaliśmy hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej Mazurek Dąbrowskiego.

Justyna Urbanik

KONKURS "JESIEŃ ZA OKNEM"

Tematem przewodnim konkursu  była polska złota  jesień widziana oczami dziecka. Dzieci wykonywały  prace przy użyciu farb plakatowych. Do inspiracji posłużył im spacer oraz widok jesiennych drzew z za okna szkoły.
W konkursie zostali nagrodzeni Amelia Małysz oraz Tomasz Winiarski.

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

Barabola, bulba, kompera, kartofel, grula, pyra, bulwa, perka – czyli ziemniak.
Dzisiaj w naszej świetlicy z okazji święta ziemniaka poznaliśmy historię tego warzywa, sprawdzaliśmy jego przekrój. Potem chętnie stemplowaliśmy z ziemniaków. Zorganizowaliśmy też gry i wyścigi z ziemniakiem w roli głównej.  Zabawy nie było końca.

PRZYGOTOWANIE ZDROWYCH SŁODKICH PRZEKĄSEK

Dzisiaj był słodki dzień w naszej świetlicy.
Dzieci podczas zajęć kulinarnych  przygotowywały zdrowe słodkie przekąski.
Podczas rozmowy zwracano uwagę na konsekwencje nadmiaru cukru w codziennej diecie.

DZIEŃ CHŁOPAKA 2018

Obchodziliśmy w naszej świetlicy Dzień wszystkich chłopców.
Chłopcy musieli przejść trzy próby: test zaradności, wytrzymałości i spostrzegawczości,  by zasłużyć na nagrodę.
Oczywiście wszyscy chłopcy spisali się na medal dosłownie i w przenośni.
Każdy super chłopak otrzymał pamiątkowy medal oraz słodki upominek.