100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

ŻYCZENIA DLA NIEPODLEGŁEJ

Jedną z form upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości był Maraton Pisania Listów do Niepodległej.
Uczniowie na przygotowanych wcześniej pocztówkach i kartkach pisali listy i składali życzenia urodzinowe Ojczyźnie. Wśród najczęściej powtarzających się życzeń były:

"Życzymy Ci rozwoju technologicznego i wielu lat pokoju"

czy:

"Żyj w niepodległości 1000 lat Polsko"

albo:

"Serdecznie życzymy całej Poslce żeby w przyszłośći każdego dnia wszyscy byli bezpieczni i żyli w zgodzie"

oraz:

"Droga Polsko życzę Ci zdrowia, szczęścia i radości, dobrych prezydentów i posłów, braku konfliktów międzynarodowych oraz potęgi jak w 1600 roku"

Możemy tylko powtórzyć za naszymi uczniami: Wszystkiego najlepszego Polsko!

Katarzyna Drużba


WYSTAWA DRZEW GENEALOGICZNYCH UCZNIÓW KLAS CZWARTYCH

Niejako przy okazji obchodów Święta Niepodległości, uczniowie klas czwartych pod kierunkiem nauczycielki historii zorganizowali wystawę drzew genealogicznych. Początkowo miał to być konkurs dla czwartoklasistów, ale szybko okazało się, że prace naszych dzieci niezwykle trudno ocenić. Wykonanie mapy powiązań rodzinnych wymagało od uczniów przeprowadzania wywiadów i badań w kręgu rodziny, co było ciekawym ćwiczeniem dla młodych historyków. Następnie należało rozplanować pracę, co okazało się kolejnym wyzwaniem, a jak trudnym, wie to ten, kto kiedyś próbował zrobić drzewo genealogiczne. Efektem tych prac była wystawa drzew genealogicznych na korytarzu szkolnym. Dobór środków plastycznych, różne techniki wykonania sprawiły, że wystawa cieszyła się niezwykłą popularnością wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Z całą pewnością będziemy takie projekty jeszcze powtarzać.

Katarzyna Drużba


KONKURS PLASTYCZNY
"NIEPODLEGŁOŚĆ WCZORAJ I DZIŚ"

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole zorganizowany został konkurs na plakat patriotyczny, nawiązujący do święta.

Mamy przyjemność ogłosić wyniki tego konkursu:

I miejsce – Weronika Sporniak z kl. VIa
II miejsce – Matylda Niemiec z kl. VIa
III miejsce – Karolina Bysiewicz z kl. VIIIa

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy smile

Katarzyna Drużba


REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

9 listopada o godzinie 11.11 w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” w naszej szkole, podobnie jak w ponad 24 tysiącach szkół w całej Polsce dzieci i młodzież wraz z nauczycielami odśpiewali wspólnie hymn państwowy. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tej imprezy.

A jeśli chcecie zobaczyć próbkę naszego wspólnego śpiewania, oto LINK do króciutkiego filmiku.


AKADEMIA Z OKAZJI 100-LECIA NIEPODLEGLOŚCI

Dwa dni przed Świętem Niepodległości w naszej szkole odbyły się uroczyste akademie przygotowane przez uczniów klas ósmych i trzecich.

więcej


POLSKA - MOJA OJCZYZNA

13 listopada uczniowie klas drugich i trzecich włączyli się w tegoroczne obchody Święta Niepodległości poprzez zorganizowany konkurs recytatorski wierszy o Ojczyźnie. Do konkursu przystąpiło 16  uczniów klas II i III pięknie recytując wybrane przez siebie wiersze. Byli to uczniowie: Maja Zygmunt, Aleksandra Bałuka, Martyna Lichoń, Julia Czarnobilska, Wiktoria Piątkowska, Natalia Pasterkiewicz, Dominik Kolanko, Milena Lalicka, Franciszek Szajna, Anna Jarosz, Anita Szymkowicz, Nikola Krukierek, Maja Kędzior, Aniela Harłacz, Justyna Romaneczko, Eryk Guzik.

Nagrodą dla recytatorów były gromkie brawa i słodycze.

Była to również wyjątkowa okazja do wspólnego zaśpiewania pieśni legionowych i patriotycznych.

Na spotkaniu został także rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny „Piękna nasza Polska”, w którym 25 uczniów z klas I-III otrzymało nagrody.

7 listopada w Szkole Podstawowej Nr 7 odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Polska - kraj, w którym mieszkam”. Uczennica klasy III b Ola Lorens zdobyła w tym konkursie I miejsce.

Mariola Mendrala
Zofia Langner
Katarzyna Warchoł


SZKOLNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

8 listopada odbył się w naszej szkole Konkurs Pieśni Patriotycznych  „Śpiewamy (nie)zakazane piosenki”. Poprowadziły go uczennice klasy VIII b. Konkurs  przybliżył młodzieży teksty i melodie pieśni patriotycznych. Poszczególne klasy zaprezentowały losowo wybrane, przygotowane przez siebie piosenki partyzanckie, legionowe dobrze znane starszemu pokoleniu, a dziś niestety trochę zapomniane. Jury przyznało I miejsce  klasie IV c, drugie IV b, a trzecie VII a. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i słodkie upominki.

Agnieszka Filar


MAMY NIEPODLEGŁĄ! PISZEMY PO POLSKU O HISTORII

Nasza szkoła znalazła się wśród 1 747 szkół, które przystąpiły do organizowanego w sześciu województwach VI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.
W etapie szkolnym 9 października br. wzięło udział:

  • 17 uczniów z klas IV – VI
  • 16 uczniów z klas VII - VIII.

Sześcioro z tych uczniów napisało dyktando na ponad 75 % punktów. Gratulujemy.

Uczennica klasy VIII b - Julia Szarek - zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Stanęła w konkursowe szranki 7 listopada w Strzyżowie. Dyktando pisało 58 uczniów. Julia świetnie poradziła sobie z tekstem - zdobyła wyróżnienie.
Gratulujemy Julii i życzymy dalszych sukcesów!

więcej

Małgorzata Matelowska


POWIATOWY KONKURS LITERACKI „MOJA NIEPODLEGŁA”

Nie pytaj mnie, dlaczego ją kocham,
Mam zbyt wiele powodów.
Pytasz o imię?- POLSKA
[Weronika Niemiec]

Szkoła Podstawowa w Iwoniczu zorganizowała powiatowy konkurs literacki „Moja Niepodległa”. W konkursie wzięło udział 117 uczniów ze szkół powiatu krośnieńskiego. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 9 listopada 2018 roku podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowanych przez Szkołę Podstawową im. ks. Antoniego Podgórskiego w Iwoniczu.

Wśród nagrodzonych w czasie uroczystości znalazła się uczennica klasy VIII b Weronika Niemiec. Zdobyła trzecie miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

więcej

więcej

Małgorzata Matelowska


WARSZTATY "Z NIEPODLEGŁĄ NA TY"

W dniu 8 listopada dzieci i młodzież naszej szkoły uczestniczyły w cyklu zajęć warsztatowych „Z Niepodległą na ty”.
Najmłodsi oglądali film o symbolach narodowych Polski, a następnie rozwiązywali zagadki, układali puzzle i odczytywali rebusy z Polską w tle.

Uczniowie z klas V i VI oglądali film o patriotyzmie, który stał się okazją do dyskusji o tym, czym jest Patriotyzm dzisiaj, jak młodzież może manifestować swoją patriotyczną postawę, a może patriotyzm to przeżytek? Nad takimi kwestiami zastanawiali się uczniowie z nauczycielami. Ponadto wykonywaliśmy patriotyczne kokardy narodowe, próbowaliśmy kodowania w nauce historii, rozwiązywaliśmy historyczne zagadki.

Najstarsi uczniowie mieli okazję obejrzeć film pt.: Dzieci Ireny Sendlerowej, a po filmie wziąć udział w dyskusji na temat różnych obliczy patriotyzmu.

Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w akcji pisania kartek z życzeniami dla Polski. Czego życzyli Niepodległej? Były życzenia pomyślności, wzrostu gospodarczego, dalszych 1000 lat niepodległości, pokoju, zgody i braku konfliktów smile Sto lat Polsko!


PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W ramach przygotowań do obchodów 100-lecia Niepodległości, uczniowie klasy III A obejrzeli film pt. „Polak mały”, kolorowali puzzle, z których następnie ułożyli ilustrowaną mapę Polski a także kodowali hasła i obrazki związane tematycznie z Polską.

Małgorzata Polańska


WYJŚCIE DO MUZEUM PODKARPACKIEGO

30 października uczniowie klas VII i VIII zwiedzili w Muzeum Podkarpackim wystawę „Powrót Niepodległej”. Zaprezentowano na niej wiele ciekawych zabytków pokazujących kolejne etapy drogi do niepodległego państwa polskiego. Oprócz wątku ogólnopolskiego w szerokim aspekcie została zaprezentowana także historia Krosna i krośnian oraz mieszkańców powiatu krośnieńskiego, którzy działali i walczyli na rzecz niepodległej Polski.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Filar


WYCIECZKA DO KRAKOWA POD HASŁEM
„ŚLADAMI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO I JEGO LEGIONÓW”

W dniach 23- 24 października młodzież naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Krakowa "Śladami Józefa Piłsudskiego". Doskonale się bawiliśmy w Krakowie mimo niesprzyjającej aury i porywistego wiatru.

Przeszliśmy przez miasto śladem Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. Zwiedziliśmy Muzeum Armii Krajowej, a w nim m.in. wystawę "Piękna Niepodległa". Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bardziej i mniej znanych uczestniczek obu konspiracji niepodległościowych, a także kobiet aktywnych na innych polach, nie mniej ważnych dla budowy niepodległego kraju – artystek, pionierek, polityków i działaczek społecznych.

Zwiedziliśmy także Podziemia Rynku, gdzie z zapałem wysłuchaliśmy opowieści o życiu w średniowiecznym Krakowie.
Na naszej wycieczce nie zabrakło również żelaznego punktu każdej wycieczki do dawnej stolicy Polski, a mianowicie Zamku Królewskiego na Wawelu. Zwiedziliśmy miejsce pochówku królów - Katedrę Wawelską, a także komnaty Zamkowe ze słynnymi arrasami i salą poselską ozdobioną słynnymi głowami.

Te dwa dni to była ciekawa lekcja historii  dawnej i najnowszej.


RAJD DO ODRZYKONIA

W piątek, 21 września uczniowie klas IVb i Vb z wychowawczyniami i p. S. Włochem wybraliśmy się na rajd pieszy do Odrzykonia. Po przejściu 7 i pół kilometra (wszyscy dali radę, chociaż większość obiecywała, że nie da smile zameldowaliśmy się w Zamku Kamieniec, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach lepienia naczyń glinianych. Czy udało nam się posiąść tajniki lepienia naczyń z gliny okaże się za jakiś czas, gdy będziemy mogli odebrać nasze prace wypalone w profesjonalnym piecu. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści pani przewodnik o skomplikowanej historii zamku, o konflikcie dwóch właścicieli zamku, który zakończył się ślubem ich dzieci oraz o słynnym komediopisarzu Aleksandrze Fredro, który ożeniwszy się ze spadkobierczynią zamku, usłyszał opowieść o waśniach sąsiadów i na jej podstawie napisał słynną komedię pt.: "Zemsta". Mieliśmy też okazję zobaczyć zamkową salę tortur, z zainteresowaniem i przerażeniem w oczach słuchaliśmy o dawnych sposobach zadawania bólu, a część z nas postanowiła poprzymierzać "rekwizyty" m.in. dyby, żelazne maski i madejowe łoże. Żeby mieć siły na powrót do domu upiekliśmy nad ogniskiem kiełbaski. Mogliśmy przez chwilę wcielić się w dawnych rycerzy strzegących zamku z wysokich murów i z zakupionych w zamkowym sklepiku z pamiątkami łuków postrzelać do wyimaginowanych wrogów. Po południu, zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Krosna.

 
 
Gry planszowe karciane łamigłówki HOBBITY.pl