Promocja zdrowia - rok szkolny 2007/2008

„Zdrowie – to nie tylko brak choroby, 
lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego 
psychicznego, społecznego i
duchowego”

Dzieci w wieku szkolnym do prawidłowego rozwoju potrzebują określonych składników odżywczych, których nieocenionym źródłem są między innymi warzywa i owoce.

Niestety, nie zawsze są one przez nie lubiane. Rozmowy z dziećmi oraz obserwacja zakupów dokonywanych w sklepiku szkolnym potwierdza nasze obawy, że dzieci zamiast owoców i warzyw wybierają słodycze i chipsy.

W celu propagowania wśród dzieci i nas dorosłych prawidłowych nawyków żywieniowych, ze szczególnym uwzględnieniem spożywania owoców i warzyw opracowaliśmy projekt pt. "Zdrowo, bo owocowo". Będziemy organizować różne ciekawe akcje: pogadanki, spotkania z dietetykami, konkursy, quizy itp. podczas których wyposażymy dzieci w wiedzę i utrwalimy nawyki jedzenia warzyw i owoców kilka razy dziennie, najlepiej pięć razy dziennie.

Mamy od rodziców sygnały na temat niezdrowego towaru w sklepiku szkolnym. Postaramy się podjąć rozmowy na ten temat z rodzicem prowadzącym sklepik. Poprosiliśmy o wsparcie naszych działań Panią dyrektor Teresę Janusz. Wszystkie uwagi na ten temat prosimy kierować do nas lub dyrekcji szkoły.

Współpracujemy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie. Wdrażamy kolejny etap programu "Trzymaj Formę", którego celem jest edukacja w zakresie trwałego ukształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci przez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Program został zatwierdzony do realizacji przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Współrealizatorami programu są Ministerstwo Edukacji Narodowej i Instytut Żywności i Żywienia.

Zgłosiliśmy szkołę do udziału w programie edukacyjnym "Jem kolorowo", nad którym opiekę merytoryczną oraz patronat sprawuje Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka. Będziemy na szkolnej gazetce prezentować niektóre zagadnienia z edukacji konsumenckiej.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w realizacji poprzednich projektów zdrowotnych.

Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich akcjach organizowanych w naszej szkole. Prosimy o wsparcie naszych działań i cenne uwagi na ten temat.

koordynatorki: Agnieszka Gaj, Elżbieta Zając

SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

23 listopada 2007 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas IV-VI, z panią dietetyk Bernadetą Gorczycą. Uczniowie po wysłuchaniu wykładu na temat zasad zdrowego odżywiania się, komponowania jadłospisu oraz zdrowej i wartościowej przekąski mieli okazję do zadania własnego pytania. W ramach spotkania odbył się również konkurs na całodzienny jadłospis ucznia. Młodzież miała okazję do wykazania się wiedzą i samodzielnego ułożenia menu na cały dzień. W drugiej części spotkania zaprezentował się szkolny kabaret "Horrorek" prowadzony przez p. Małgorzatę Matelowską w ramach kółka teatralnego, z humorystycznym programem, o zdrowiu i zdrowym odżywianiu się na wesoło.

koordynatorki: Agnieszka Gaj, Elżbieta Zając

 AKCJA "OWOCOWE SZALEŃSTWO"

"Owocowe szaleństwo" to kolejna akcja promująca zdrowa przekąskę dla każdego. 28 listopada 2007 roku w klasach 0-III miał miejsce owocowy dzień. Uczniowie klas młodszych pod okiem swoich wychowawców przygotowali wspaniałe owocowe przekąski i sałatki. Efekty ich pracy można było podziwiać na wystawie w szkolnej stołówce oraz spróbować podczas degustacji.

Mamy nadzieję, że takie akcje uświadomią naszym najmłodszym jak ważne jest to co jadamy, po co sięgamy z takim smakiem a często bez rozwagi, co zawierają te piękne kolorowe opakowania i tajemnicze znaki. Mamy nadzieję, że "proste" jedzenie, owoce i warzywa wpiszą się na stałe do jadłospisu naszych podopiecznych. Temu przyświeca nasz program.

Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich akcjach organizowanych w naszej szkole. Prosimy o wsparcie naszych działań i cenne uwagi na ten temat.

koordynatorki: Agnieszka Gaj, Elżbieta Zając

PROMOCJA ZDROWIA W CZASIE LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W ramach promocji zdrowia i zdrowego stylu życia uczniowie klasy V b zostali zapoznani z nazewnictwem dotyczącym produktów żywnościowych stosowanym w języku angielskim.

Nadrzędnym celem było zmotywowanie uczniów do:

- dbania o kondycję fizyczną,
- zdrowego i rozsądnego odżywiania się.

Z tego też względu podjęte zostały następujące inicjatywy w oparciu o metodę projektu:

"The healthy lifestyle" ("Zdrowy tryb życia")

Zadaniem uczniów było zaprezentowanie swojej ulubionej dyscypliny sportu połączone z opisem wybranego sportowca uprawiającego ją.

"We know what is good and healthy for us" ("Wiemy co jest dobre i zdrowe")

Uczniowie opracowali w języku angielskim przepisy na różnorodne koktajle mleczne. Celem tego zadania było uświadomienie im, że tego typu napoje również posiadają wartości odżywcze i są zdrowe. A wszystko zależy od doboru składników.

Magdalena Zajdel

SZKOLENIE Z ZAKRESU PIERWSZEJ POMOCY

112 - CZY KAŻDY ZNA TEN NUMER?

28 marca 2008 r. odbyło się w naszej szkole szkolenie uczniów klas I-III, w zakresie udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzone przez młodych ratowników Służby Maltańskiej. Miało ono na celu zapoznanie dzieci ze sposobami reagowania na zaistniały wypadek, sposobu prawidłowego jego zgłoszenia służbom ratowniczym oraz udzielenia pomocy przedlekarskiej w przypadku: omdlenia, zranienia i oparzenia.

Ratownicy przeprowadzili pokaz resuscytacji, czyli wykonania sztucznego oddychania i masażu serca w przypadku zatrzymania akcji serca i braku oddechu. Zademonstrowali w jaki sposób zatamować krew po zranieniu się oraz jak fachowo założyć opatrunek. Omówili szczegółowo co powinna zawierać apteczka. Wiele uwagi poświęcili procedurze zgłaszania wypadku oraz konieczności pamiętania numerów służb ratowniczych, ze szczególnym uwzględnieniem telefonu alarmowego 112.

Po każdym z pokazów działań ratowniczych, nasi uczniowie mieli okazję do wypróbowania zdobytych, nowych umiejętności i wiadomości czyli zastosowania ich w praktyce. Pod fachowym okiem ratowników próbowali założyć opatrunek uciskowy, zabezpieczyć oparzone miejsce oraz fachowo zgłosić wypadek. Wiele emocji, uwagi i czasu zajęły samodzielne próby, przeprowadzenia na manekinie, resuscytacji. To zadanie okazało się bardzo trudne dla dzieci, ale mimo to chętnych nie brakowało.

Pokaz wzbudził duże zainteresowanie i bardzo podobał się naszym uczniom. Mamy nadzieję, że takie działania podniosą poziom świadomości i odpowiedzialności za siebie i innych oraz przyczynią się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Chcemy, aby takie szkolenia miały miejsce
w naszej szkole rokrocznie.

Serdecznie dziękujemy członkom Służby Maltańskiej za to spotkanie i zapraszamy na następne!

KONKURS PLASTYCZNY "ZDROWO, BO OWOCOWO"

W związku z realizacją tegorocznego hasła "Zdrowo, bo owocowo" został zorganizowany w naszej szkole konkurs plastyczny. Organizatorki tego konkursu p. Mariola Mendrala i p. Elżbieta Fejkiel, zaprosiły do udziału w nim 6-letnie dzieci z krośnieńskich przedszkoli. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej zachęcającej do spożywania owoców. Konkursowi patronował Zarząd Rejonowy PCK w Krośnie.

W konkursie wzięły udział dzieci z Miejskich Przedszkoli nr 2, 3, 4, 5 i 8 oraz dzieci z oddziału zerowego naszej szkoły. Ogółem napłynęło 117 wspaniałych prac, wykonanych dowolną techniką. Spośród nich Komisja Konkursowa wyłoniła najciekawsze i przyznała 22 nagrody i 31 wyróżnień. Prace te zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami rzeczowymi. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!

PROGRAM EDUKACYJNY "JEM KOLOROWO"

W ramach realizacji naszego hasła, narodził się nowy program edukacyjny dla piątoklasistów "Jem kolorowo", zrealizowany na przełomie marca i kwietnia. Organizatorem projektu jest marka Knorr, a partnerem merytorycznym Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka. Autorką treści programowych jest dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, przewodnicząca tejże Rady.

Idea programu "Jem kolorowo" opiera się na podziale owoców i warzyw na pięć grup kolorystycznych: białą, żółtą, czerwoną, zieloną i purpurową. Dzieci poznając owoce i warzywa z poszczególnych grup, zapoznały się z dobrodziejstwem jaki ze sobą niosą, zaopatrując nasz organizm w różnorodne substancje odżywcze, witaminy i mikroelementy. Uczniowie otrzymali kolorowy atlas warzyw i owoców, obejrzeli film "Gotuj kolorowo z Pascalem", w którym popularny mistrz kuchni, zaprezentował dania owocowo-warzywne, łatwe do przygotowania przez dzieci.

Program zachęcił uczniów do przestrzegania zasad prawidłowego żywienia, w tym konieczności codziennego spożywania pięciu porcji owoców i warzyw. Na podsumowanie realizacji programu uczniowie przygotowali zdrowe, bo owocowe potrawy, a następnie odbyła się ich degustacja. Było wspaniale.

KONKURS FOTOGRAFICZNY "TALERZ OWOCAMI MALOWANY"

W wyniku realizacji programów "Zdrowo bo owocowo" i "Jem kolorowo" narodził się pomysł konkursu fotograficznego "Talerz owocami malowany", skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Praca konkursowa polegała na wykonaniu zdjęcia kompozycji na talerzu, składającej się z różnorodnych owoców. Fantazja naszych uczniów przeszła nasze oczekiwania.

KONKURS TWÓRCZOŚCI WOKALNEJ "WITAMINKI"

W ramach akcji "Szkoła promująca zdrowie" został przeprowadzony w naszej szkole 12 marca 2008 r. Konkurs Twórczości Wokalnej pod hasłem "Witaminki". Przygotowały go panie Elżbieta Dudek i Elżbieta Zając.

Uczniowie mieli za zadanie ułożyć tekst nawiązujący do hasła konkursu, a następnie zaśpiewać go na melodię jednej z trzech podanych piosenek. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów klas IV-VI.

W konkursie nagrodzeni zostali:

1. W kategorii wykonanie:

I miejsce - Zuzanna Znój (kl. IV a)
II miejsce - Aleksandra Szmyd (kl. V b)
III miejsce - Aleksandra Kędzior (kl. IV a)
wyróżnienie - Natalia Sowacka (kl. VI a)

2. W kategorii tekst:

I miejsce - Maciej Boś (kl. V b)
II miejsce - Łukasz Mrozek (kl. IV a)
III miejsce - Kinga Woźniak (kl. IV a)

17 kwietnia w sali widowiskowej KDK odbył się etap powiatowy I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu zorganizowany przez Powiatową Stację Epidemiologiczno Sanitarną w Krośnie. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowała uczennica Zuzanna Znój z kl. IV a. Spośród ośmiu szkół podstawowych, które przystąpiły do konkursu Zuzia zajęła II miejsce.

QUIZ ZDROWOTNY "ZDROWO, BO OWOCOWO"

31 maja 2008r. odbył się w naszej szkole X Festyn Rodzinny, który w swym programie zawarł quiz zdrowotny, będący podsumowaniem naszej całorocznej pracy nad realizacją projektu "Zdrowo bo owocowo".

W quizie wzięli udział przedstawiciele uczniów klas IV-VI. Quiz składał się z trzech konkurencji, w których uczniowie mogli wykazać się wiedzą, sprytem i humorem. W konkursie walczyły drużyny dwuosobowe. Konkurs odbywał się na scenie i wszyscy mogli obserwować klasowe potyczki.

Konkurencje:

  1. Zagadki – każdy zawodnik odgadywał zagadkę, której rozwiązaniem był owoc lub warzywo.
  2. Jakie owoce uprawiane są w Polsce? – drużyna w ciągu jednej minuty miała za zadanie wypisać jak najwięcej owoców uprawianych w Polsce.
  3. Dmuchanie balonów – drużyna miała za zadanie nadmuchać dwa balony i zamocować je w odpowiedni sposób na przygotowanym zestawie do prezentacji.

Z powodu remisu o zwycięstwie zadecydowała konkurencja dodatkowa. O zwycięstwo walczyła klasa V a i VI b. Należało jak najszybciej obrać dwie mandarynki ze skórki, tak dokładnie, aby nie pozostał najmniejszy ślad pomarańczowej skórki. W efekcie dogrywki wyniki przedstawiały się następująco:

I miejsce - kl. VI b
II miejsce - kl. V a
III miejsce - kl. IV a, V b, VI a

Podczas quizu wszyscy bawili się wyśmienicie o czym świadczył głośny doping i brawa. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Na zakończenie bloku zdrowotnego rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny pt. "Talerze owocami malowane". Jury przyznało trzy nagrody pierwsze i trzy wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.

Mamy nadzieję, że nasz tegoroczny program pod hasłem "Zdrowo, bo owocowo" pomógł dzieciom przekonać się do częstszego sięgania po owoce i warzywa oraz przyczynił się do zmiany nawyków żywieniowych naszych wychowanków.

koordynatorki: Agnieszka Gaj, Elżbieta Zając 

 

 
 
Gry planszowe karciane łamigłówki HOBBITY.pl