Promocja zdrowia - rok szkolny 2008/2009

Zespół Promocji Zdrowia podsumował pracę nad projektem "Zdrowo, bo owocowo" i przygotował raport z działań, który przekazał koordynator rejonowej. Cieszymy się, że w wyniku naszej pracy wzrosła świadomość i wykształciły się prawidłowe nawyki żywieniowe w naszej społeczności szkolnej. W dalszym ciągu będziemy współpracować z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie wdrażając Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę!", promujący zasady zbilansowanej diety i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Program ten został zatwierdzony do realizacji przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Na poziomie krajowym współrealizatorami programu są: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Sportu. Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję aktywnego stylu życia, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

Diagnoza sytuacji w naszej szkole wykazała, potrzebę zapoznania uczniów z zasadami zdrowego stylu życia i zachęcenia ich do systematycznej aktywności fizycznej. Opracowaliśmy nowy projekt: "Moda na ruch". Celem projektu jest uświadomienie związku istniejącego między aktywnością ruchową, a zdrowiem człowieka. Chcemy wyposażyć uczniów w niezbędne umiejętności i nawyki kształtujące prawidłową postawę ciała. Odpowiednio dobrana, duża aktywność ruchowa sprzyja rozwojowi organizmu, pomnażaniu i zachowaniu zdrowia. Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną.

Tymczasem, niestety, w coraz większym stopniu, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych występuje tendencja do ograniczania aktywności ruchowej. Winą za to należy obciążyć zdobycze cywilizacji, jak samochód, winda pozwalające uniknąć wysiłku, czy TV, komputer zapewniające wygodną nie męczącą rozrywkę. Zaspokajają one naszą skłonność do lenistwa i szukania wygody. Nie bez znaczenia jest także znaczne obciążenie uczniów nauką szkolną i pozaszkolną, wymuszające przebywanie w pozycji siedzącej. Jednocześnie modna jest, lansowana przez media, sylwetka wysportowana - szczupła w przypadku dziewcząt i dobrze umięśniona i silna u chłopców. Tę modę można i należy wykorzystać do zachęcania uczniów do uczestnictwa w programie "Moda na ruch" i utrzymania wysokiej aktywności ruchowej po jego zakończeniu.

Drodzy Rodzice! Dziękujemy za pomoc okazaną przy realizacji poprzednich projektów zdrowotnych. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym nowym projekcie: "Moda na ruch". Prosimy o aktywny udział we wszystkich akcjach organizowanych w naszej szkole. Prosimy o wsparcie naszych działań i cenne uwagi na ten temat. Pozdrawiamy.

koordynatorki: Agnieszka Gaj, Elżbieta Zając

QUIZ ZDROWOTNY NA ZAKOŃCZENIE RAJDU

25 września 2008 r. w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu "Trzymaj Formę", odbył się rajd rowerowy, zorganizowany przez Państwową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Krośnie.

Ponieważ nasza szkoła bierze udział w realizacji tego programu i jest szkołą aktywnie od wielu lat promującą zdrowie, otrzymałyśmy zaproszenie do udziału w tym rajdzie i zorganizowania bloku konkursowego.

W rajdzie wzięli udział uczniowie 4 krośnieńskich gimnazjów, w tym absolwenci naszej szkoły, miło nam było się z nimi spotkać ponownie. Uczestnicy rajdu mieli okazję oznakować swoje rowery w ramach akcji policji "Stop kradzieżom - z kodem bezpieczniej". Celem wycieczki był skansen w Bóbrce. Po jego zwiedzaniu uczestnicy wzięli udział w konkursie zdrowotnym na wesoło, naszego autorstwa. Konkurs składał się z 4 konkurencji:

  1. Wykonanie plakatu i hasła reklamowego zachęcającego do zjadanie owocu lub warzywa wybranego, przez każdą szkołę, z innej grupy kolorystycznej.
  2. Zgaduj-zgadula - rozpoznawanie owoców i warzyw za pomocą dotyku.
  3. Jaki to smak? - rozpoznawanie soków owocowych po ich degustacji.
  4. Zagadki - rozwiązywanie zagadek o tematyce zdrowotnej.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni i mamy nadzieję, że tak jak my dobrze się bawili. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, tę imprezę promującą zdrowy styl życia wśród młodych mieszkańców powiatu krośnieńskiego, można zaliczyć do udanych.

MODA NA RUCH - PRACE PLASTYCZNE

Uczniowie zdobywają wiedzę i doświadczenie na lekcjach przez co wzrasta ich świadomość prozdrowotna. Zachęcają siebie nawzajem, rodziców i nauczycieli do aktywności ruchowej. W tym celu na lekcjach przyrody wykonali prace plastyczne, które wyeksponowali na szkolnej gazetce.

SPOTKANIE Z LEKARZEM

19 stycznia 2009 r. odbyło się spotkanie uczniów klas V i VI z panią Barbarą Zgrych-Mrozek (mamą naszego ucznia). Pani doktor przekazała uczniom wiedzę o tym, jak dbać o własną skórę w czasie uprawiania sportów, zabaw na świeżym powietrzu i korzystania z publicznych kąpielisk.

koordynatorki: Agnieszka Gaj, Elżbieta Zając

MODA NA RUCH W NASZEJ SZKOLE

W tym roku szkolnym 2008/09 opracowaliśmy nowy projekt pt.: "Moda na ruch". Celem projektu jest uświadomienie związku istniejącego między aktywnością ruchową a zdrowiem człowieka. Chcemy zaszczepić u uczniów chęć do aktywnego wypoczynku i spędzania czasu wolnego. Chcemy odciągnąć je od komputera i telewizora, wyrobić nowe, zdrowotne nawyki, które zaprocentują w przyszłości i pomogą w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej.

W naszej szkole prowadzone są różnorodne zajęcia ruchowe o charakterze: sportowym, tanecznym, korekcyjnym oraz rekreacyjnym. Dzieci mają szansę uczęszczać na takie zajęcia, które rozwijają ich umiejętności sportowe, zainteresowania tańcem czy turystyką oraz te, które korygują postawę ciała. Działa w szkole: kółko taneczne, SKS dla poszczególnych grup wiekowych, gimnastyka korekcyjna, Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne, dzieci często i chętnie biorą udział w licznych zawodach sportowych, wycieczkach i innych różnorodnych formach ruchu.

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY

"IDŹ POBIEGAJ - NIE SIEDŹ W DOMU"

W ramach realizacji naszego projektu zdrowotnego i tegorocznego hasła "Moda na ruch" ogłoszony został konkurs fotograficzny : "Idź pobiegaj - nie siedź w domu". W konkursie mógł wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły, który w wyznaczonym terminie oddał komplet 2-3 fotografii przedstawiających aktywny sposób spędzania czasu wolnego przez siebie i swoją rodzinę.

Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawie, na terenie szkoły i każdy uczeń miał możliwość zagłosowania na jedną fotografię.

6 kwietnia 2009 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu; udział w głosowaniu wzięło 237 uczniów.

Pierwsze miejsce zajęła Marcelina Świerczyńska a wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Gaj, Dagna Kozub i Marcin Lega. Gratulujemy wszystkim !!!

Nagrody zostaną wręczone podczas festynu rodzinnego 30 maja 2009 r., na który już dzisiaj zapraszamy.

KONKURS PIOSENKI "RUCH TO ZDROWIE"

W ramach akcji "Szkoła promująca zdrowie" przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy konkurs twórczości wokalnej dla uczniów klas IV – VI.

W pierwszym etapie wzięli udział wszyscy uczniowie tych klas. Mieli oni za zadanie ułożyć tekst do wybranej melodii nawiązujący do hasła "Ruch to zdrowie". Teksty należało napisać na kartce formatu A4 i ozdobić. Najładniejsze prace zostały wywieszone na gazetce promującej zdrowie.

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 7 uczniów, którzy najlepiej zaśpiewali swoje teksty. Spośród nich nagrodę główną zdobyła Magdalena Fiołek z kl. V a. Zaprezentowała ona swoją piosenkę zgromadzonej publiczności podczas festynu szkolnego, który odbył się 30 maja 2009 r.


PIERWSZA POMOC W KLASIE "0"

QUIZ ZDROWOTNY W TRAKCIE XI FESTYNU RODZINNEGO

 
 
Gry planszowe karciane łamigłówki HOBBITY.pl