Promocja zdrowia - rok szkolny 2012/2013

"Dbajmy o nasze zdrowie
nie dlatego, że jest ono ważne
ale dlatego, że bez zdrowia
wszystko inne jest nieważne."

Jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie, miejscem, w którym członkowie społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie: podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Cieszymy się z tego, że w październiku 2010 roku dołączyliśmy do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie w województwie podkarpackim , których nadrzędnym celem jest zdrowy styl życia społeczności szkolnej i lokalnej. Pragniemy w dalszym ciągu wyposażać uczniów w wiedzę, umiejętności, postawy z zakresu edukacji zdrowotnej. Rada Pedagogiczna podjęła uchwałę w sprawie kontynuacji działań w ramach projektu: „Szkoła promująca zdrowie” w celu zdobycia certyfikatu krajowego. W tym roku szkolnym Zespół Promocji Zdrowia po zdiagnozowaniu potrzeb wśród uczniów i rodziców wybrał jako problem priorytetowy zdrowe odżywianie. Nasz projekt nosi tytuł "Jem smacznie, zdrowo – żyję kolorowo".

Bliskie jest nam stanowisko Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Ministra Sportu i Turystyki w sprawie działań podejmowanych przez szkoły w zakresie zdrowego żywienia uczniów: "Zdrowe, racjonalne żywienie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka i warunkiem prawidłowego rozwoju, dobrego samopoczucia oraz pełnej dyspozycji do uczenia się. Nieprawidłowości w żywieniu są przyczyną wielu zaburzeń, w tym w ostatnich latach, epidemii nadwagi i otyłości. Statystycznie podaje się, że w Europie otyłe jest co czwarte dziecko. W Polsce nadwagę ma 18% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia polskiego społeczeństwa, gdyż wyniki badań wskazują, że u 80% dzieci z otyłością utrzymuje się ona w dalszych latach życia. Ważną rolę w zaspokajaniu potrzeb żywieniowych dzieci i młodzieży oraz w kształtowaniu właściwych zachowań w tym zakresie powinna odgrywać szkoła."

Dla realizacji tych ważnych zadań Zespół Promocji Zdrowia opracował projekt, który wyposaży uczniów w niezbędne wiadomości, umiejętności i nawyki prawidłowego żywienia oraz wprowadzania do diety większej ilości owoców i warzyw. Do realizacji naszego projektu zapraszamy całą społeczność uczniowską. Bardzo liczymy na wsparcie ze strony rodziców.

Drodzy Rodzice! Dziękujemy za pomoc okazaną przy realizacji poprzednich projektów zdrowotnych. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym nowym projekcie: "Jem smacznie, zdrowo – żyję kolorowo".

Prosimy o aktywny udział we wszystkich akcjach organizowanych w naszej szkole. Prosimy o wsparcie naszych działań i cenne uwagi na ten temat. Pozdrawiamy.

Koordynatorki Zespołu Promocji Zdrowia : Zofia Langner i Elżbieta Zając

   

Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
w Szkole Podstawowej nr 6 w Krośnie

Szkoła Podstawowa Nr 6 w Krośnie im. Janusza Korczaka jest szkołą promującą zdrowy styl życia. Dlatego włączyliśmy się do edukacyjnego programu: „Śniadanie Daje Moc”.

Najważniejsze cele programu to:

 1. Zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
 2. Przyczynianie się do obniżenia poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację.

Jak wszyscy wiemy, śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci nasze mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Dlatego w naszej szkole powstały Kluby Śniadaniowe. W klubach Śniadaniowych, w czasie zajęć edukacyjnych przekazywaliśmy najmłodszym uczniom kl. I-III cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia.

Dodatkowo 8 listopada w dniu Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania zorganizowaliśmy „Dzień Zdrowego Śniadania” pod hasłem „Śniadanie Daje Moc”. W tym dniu Uczniowie klas I-III z przyniesionych produktów sami przygotowali menu śniadania, na które składały się kanapki ze zdrowego pieczywa, owoce, warzywa, napoje spełniające ideę zdrowej żywności. Uwieńczeniem i finałem akcji była wspólna konsumpcja.

Impreza przebiegała we wspaniałej radosnej atmosferze – potwierdzeniem jest galeria zdjęć.

 

 

Konkurs plastyczny "Projektujemy logo szkoły promującej zdrowie"

Konkurs dla klas III, IV, V, VI został przygotowany i przeprowadzony w styczniu przez Elżbietę Dudek i Elżbietę Zając. Był on wspaniałą okazją do zainteresowania dzieci tematem promocji zdrowego stylu życia. By ułatwić uczniom wykonanie prac plastycznych, w klasach oraz w świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone pogadanki na ten temat. Spośród wykonanych prac wybrano 10 najciekawszych. Zostały one wyeksponowane na holu szkoły po to, aby cała społeczność szkolna mogła je obejrzeć i zagłosować na najciekawszą pracę.

Na logo szkoły została wybrana praca Julii Gorczycy z klasy Va. Na drugim miejscu znalazła się praca Katarzyny Niżnik z klasy VIa, a na trzecim Patrycji Gabło z klasy IVa.

Gratulujemy!

Elżbieta Dudek, Elżbieta Zając

 

 

Promocja zdrowia - pedagogizacja rodziców

12 marca 2013 r. w ramach zebrań z rodzicami odbyło się szkolenie dla rodziców i nauczycieli na temat „Żywienie dzieci, skutki niewłaściwego odżywiania”. Szkolenie poprowadziła Pani doktor Aldona Regulska. Pani doktor podkreśliła jak ważne jest już od najmłodszych lat nabywanie niezbędnych umiejętności i nawyków prawidłowego żywienia dzieci, w tym wprowadzenie do diety większej ilości owoców i warzyw. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta jest kluczem do zdrowia. Dzieci powinny spożywać 5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie i drugie śniadanie w szkole. Codziennie co najmniej dwa razy dziennie powinny spożywać mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry czy sery. Wiedząc o tym w szkole przeprowadzane są akcje: dla klas I - III „Owoce i warzywa” oraz dla klas IV – VI „Szklanka mleka”.

Rodzice z uwagą wysłuchali ciekawej prelekcji. Uzyskali wiedzę na temat jak zdrowo odżywiać swoje dzieci by uniknąć chorób związanych z niewłaściwym odżywianiem. Każdy rodzic otrzymał ulotkę pt. „Co każdy rodzic wiedzieć powinien o żywieniu i aktywności fizycznej”. Ulotki otrzymaliśmy z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krośnie ponieważ w naszej szkole wdrażany jest projekt „Trzymaj Formę!”. Rodzice poznali zasady zdrowego żywienia – Dziesięcioro przykazań zdrowotnych wypracowanych przez Radę ds, Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia przy Ministrze Zdrowia. Ciekawą w treść ulotkę o kolorowej szacie graficznej opracowała prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska Markiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Jej lektura zmobilizuje całe rodziny, ułatwi wprowadzenie zmian żywieniowych, przyczyni się do większego osobistego zaangażowania i dawania dobrego przykładu dzieciom.

Dyrekcja i nauczyciele dziękuje Pani doktor Aldonie Regulskiej za przekazaną wiedzę na temat zdrowego stylu życia.

Koordynatorki promocji zdrowia
Zofia Langner, Elżbieta Zając

  

 

Szkolny Tydzień Zdrowia

W ramach Szkolnego Tygodnia Zdrowia w naszej szkole odbyła się seria imprez pod hasłem "Dbaj o zdrowie".

W dniu 18 kwietnia do uczniów klas młodszych została zaproszona pani pielęgniarka Agnieszka Proczek. Pogadanka dotyczyła następujących zagadnień:

 • higieny ciała
 • posiłków i ich wartości odżywczych
 • sportu i rekreacji
 • prawidłowej postawy ciała
 • snu i jego znaczeniu dla młodego organizmu.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki. Na zakończenie zadawali pytania, na które pani higienistka chętnie odpowiadała.

Natomiast dla uczniów klas starszych w poniedziałek, 22 kwietnia, odbyło się dwugodzinne spotkanie z panią Krystyną Górską, nauczycielką Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu Zdroju.

Prezentacja na temat zdrowego odżywiania się była bardzo pouczająca. Uczniowie dowiedzieli się, jakie produkty należy spożywać, a jakich warto unikać, by organizm młodego człowieka prawidłowo funkcjonował i rozwijał się. Składniki odżywcze dostarczają organizmowi energii, dzięki czemu mamy siłę przez cały dzień. Bardzo ważne jest, by każdy dzień zaczynać w domu od śniadania. Należy unikać napojów "Light", które tak naprawdę są gorsze od tych zwykłych. Młodzi ludzie powinni unikać też napojów energetyzujących, od których łatwo można się uzależnić.

Prezentacja multimedialna zmusiła uczniów do głębokiej refleksji.
Oto niektóre z postanowień młodych słuchaczy:

 • Wiem, że jeśli chciałabym zjeść czekoladę, wybiorę gorzką.
 • Płatki do mleka powinny być przeze mnie dokładnie sprawdzone.
 • Będę piła tylko te soki, które w stu procentach nimi są, ponieważ one są najzdrowsze.
 • Postaram się pić więcej mleka i jeść dużo owoców oraz warzyw.

Po prezentacji uczniowie zadawali pani Krystynie Górskiej wiele pytań, na które chętnie odpowiadała. Dzięki treściom przekazanym w czasie tego spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak należy prawidłowo się odżywiać, by jak żyć długo i zdrowo.

Jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu człowieka przekonywała nas znana biegaczka pani Izabela Zatorska w trakcie spotkań z uczniami. W środę, 24 kwietnia, spotkała się z uczniami klas młodszych i starszych.

Pani Izabela Zatorska – polska lekkoatletka – specjalizuje się w biegach górskich i długodystansowych. Należy do najlepszych zawodniczek świata w biegach górskich. Wielokrotnie zdobywała medale mistrzostw świata i wygrywała puchar świata w biegach górskich. Pani Zatorska była także czołową maratonką kraju, reprezentantką Polski na zawody pucharu świata i mistrzostwa Europy. Zdobyła również tytuły mistrzyni Polski w biegu na 20 km, półmaratonie i w biegach przełajowych.

Pani Zatorska opowiadała o swojej karierze sportowej. Pokazywała także liczne trofea, puchary, medale. Przede wszystkim jednak zachęcała dzieci i młodzież do czynnego odpoczynku, uprawiania sportu i większej aktywności fizycznej. Pokazywała, jak wiele słabości można pokonać w ten sposób. Przekonała wielu słuchaczy, że uprawianie sportu może być wspaniałą przygodą i "oknem na świat".

Zofia Langner
Sławomir Włoch
Elżbieta Zając
Małgorzata Matelowska

 

 
 
Gry planszowe karciane łamigłówki HOBBITY.pl