Promocja zdrowia - rok szkolny 2014/2015

PROMOCJA ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE

„Dbajmy o nasze zdrowie
nie dlatego, że jest ono ważne
ale dlatego, że bez zdrowia
wszystko inne jest nieważne”.

Zdrowie jest też nieodłącznym warunkiem osiągnięć szkolnych, dlatego powinno uzyskać najwyższy priorytet w edukacji. Ważnym współuczestnikiem w tworzeniu szkoły promującej zdrowie są nasi RODZICE. 12 maja 2015 r. w ramach zebrań z rodzicami odbyło się szkolenie dla nauczycieli i rodziców na temat „Wiem, co jem i dlaczego?”. Szkolenie poprowadziła Pani mgr Marta Szelc nauczyciel Zespołu Szkół Gastronomicznych w Iwoniczu Zdroju ekspert w sprawach zdrowego odżywiania. Rodzice z uwagą wysłuchali ciekawej prelekcji. Uzyskali wiedzę na temat jak zdrowo odżywiać swoje dzieci. Słuchaczom przypomniano, że niewłaściwe odżywianie negatywnie wpływa na rozwój dzieci. W okresie wzrostu organizm wykazuje większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Nieracjonalne żywienie powoduje kłopoty szkolne: trudności z koncentracją uwagi, pamięcią, może być przyczyną agresji i pesymizmu.

Podkreślono ważność drugiego śniadania w szkole, które nie wszystkie dzieci przynoszą do szkoły. Pragniemy by na przerwie śniadaniowej, która jest w klasach po drugiej lekcji, wszystkie dzieci wraz z wychowawcami spożywały drugie śniadanie. Dyrekcja i nauczyciele dziękują pani Marcie za przekazaną wiedzę – wskazówki jak zdrowo odżywiać nasze dzieci.


Koordynatorki promocji zdrowia
  

TURNIEJ ZDROWOTNY

Dnia 23.04.2015 roku w Szkole Podstawowej Nr 6 w Krośnie odbył się II Międzyszkolny Turniej Zdrowotny dla klas III. W turnieju wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Krośnie, Szkoły Podstawowej Nr 14 w Krośnie, Szkoły Podstawowej Nr 12 w Krośnie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6 w Krośnie (klasa III a i III b).

Turniej uroczyście zainaugurowała pani dyrektor Teresa Janusz życząc zawodnikom sukcesów w atmosferze dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji. Zawodnicy odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy z zakresu zdrowia, zdrowego odżywiania, higieny osobistej i higieny jamy ustnej. Pokonywali szereg ćwiczeń sprawnościowych. Po dotyku rozpoznawali owoce i warzywa. Przez cały czas zmagań zawodnikom kibicowali uczniowie z klas III Szkoły Podstawowej Nr 6 w Krośnie.

Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:

I miejsce zajęli uczniowie SP 6 (kl. III a) zdobywając 34 punkty,

II miejsce zajęli uczniowie SP 6 (kl. III b) zdobywając 30 punktów,

III miejsce zajęli uczniowie SP 3 zdobywając 29 punktów,

IV miejsce zajęli uczniowie SP 14 zdobywając 28 punktów,

V miejsce zajęli uczniowie SP 12 zdobywając 27 punktów.

Na zakończenie turnieju każda szkoła otrzymała z rąk pani dyrektor Teresy Janusz dyplom, a zawodnicy drobne upominki.


Zofia Langner
fot. Jolanta Habrat 


HIGIENA JAMY USTNEJ

Dnia 19 marca odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z panią Agnieszką Proczek – pielęgniarką szkolną. Pani pielęgniarka wygłosiła dla uczniów pogadankę na temat: „Higiena jamy ustnej”. Dzieci dowiedziały się jak ważna jest dbałość o zęby mleczne. Obejrzały również filmiki demonstrujące prawidłową technikę szczotkowania zębów.

 

Zofia Langner, Katarzyna Warchoł

   

PIERWSZA POMOC

Od kilku lat w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować” dzieci ze świetlicy uczestniczą w zajęciach udzielania pierwszej pomocy. W tym roku również odbyły się takie zajęcia w dniu 24 marca 2015 roku. Spotkanie połączone było z pokazem udzielania pierwszej pomocy. Pokaz ten przeprowadziła grupa ze Stowarzyszenia Wojskowego i Szpitalnego Zakonu Świętego Łazarza w Krośnie. Dzieci wykazały się znajomością tematyki ratowania życia i chętnie ćwiczyły na fantomie udzielania pierwszej pomocy. Spotkanie i pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.


Małgorzata Senetelska

   

KONKURS WOJEWÓDZKI „RODZINO TRZYMAJ FORMĘ”

 

Od kilku lat współpracujemy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie. Wdrażamy kolejny etap programu „Trzymaj Formę”, którego celem jest edukacja w zakresie trwałego ukształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci przez promocję zasad aktywnego stylu życia zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Program został zatwierdzony do realizacji przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Współrealizatorami programu są Ministerstwo Edukacji Narodowej i Instytut Żywności i Żywienia.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wojewódzkim konkursie plastycznym pod hasłem „Rodzino Trzymaj Formę”, którego organizatorem jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Celem konkursu było wykonanie pracy / plakatu promującego zdrowy styl życia w szkole, domu i środowisku. W konkursie wzięło udział 23 uczniów, którzy w swoich pracach przedstawili tematykę zdrowego stylu życia w aspekcie:

  • zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety
  • aktywności fizycznej
  • kreowania wizerunku człowieka wolnego od szkodliwych uzależnień.

W wyniku przeprowadzonych eliminacji szkolnych do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowane zostały prace uczniów:

  • Katarzyny Kędry kl. IV b
  • Weroniki Niemiec kl. IV b
  • Dominika Matuszewskiego kl. IV a
  • Gabriela Siwca kl. V b
  • Aleksandry Krzanowskiej kl. VI b

Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy. Dalszej oceny ich prac dokona jury w Rzeszowie powołane przez Organizatorów – WSS-E. Prace pozostałych uczniów zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej. Cieszymy się z efektów wdrażanego projektu „Trzymaj Formę!”. Prace naszych uczniów pokazują, że są przekonani o konieczności zdrowego stylu życia i potrafią kształtować odpowiedzialność za swoje zdrowie.

  

  

  

  

  

Elżbieta Dudek, Elżbieta Zając

 

WSPOMNIENIA Z ZIELONEJ SZKOŁY

Końcem października klasy: IV a i IV b wraz ze swoimi wychowawcami: Magdaleną Buczyńską i Elżbietą Zając, pojechały do Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju, by spotkać się z wielką przygodą.

Wyjazdu na Zieloną Szkołę każdy oczekiwał z wielką niecierpliwością, ale też z odrobiną strachu. Wszyscy chcieli odpocząć od nauki w szkole, ciągłego siedzenia w ławkach, kartkówek i testów, ale towarzyszył im również lęk przed nieznanym. Pracownicy ośrodka okazali się mili i przyjaźni, a my zawsze mogliśmy liczyć na pomoc ich i naszych wychowawczyń.

Mimo złej pogody, która nie pozwoliła na wycieczki i spacery, w Domu Wczasów Dziecięcych nikt nie miał czasu na nudę. Braliśmy udział w różnych konkursach, takich jak: bal przebierańców, karaoke, tańca (solo i w zespole), gazetowa orkiestra, fryzur, literacki, plastyczny, piosenki, czystości i najładniejszy śpiewnik. Za udział we wszystkich konkursach, a także za pełnienie dyżuru w jadalni czy uczestnictwo w zabawach towarzyskich, otrzymywaliśmy dyplomy.

Podczas turnusu poznaliśmy historię Rymanowa Zdroju oraz nauczyliśmy się piosenek i tańców integracyjnych np. belgijka, orzeszki, koziołek.

Dla każdego ucznia taki wyjazd jest niezapomnianym przeżyciem, a także okazją, by lepiej poznać swoją klasę. Każdy kto przynajmniej raz pojedzie na Zieloną Szkołę do Rymanowa Zdroju, będzie chciał znowu tam wrócić.

Weronika Niemiec, kl. IV b

 

   

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

7 listopada 2014 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Janusza Korczaka w Krośnie wraz z wychowawcami uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc".

Jest to jedno z działań realizowanych w ramach programu "Szkoły promującej zdrowie". W tym dniu klasy zmieniły się w stołówki. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat zdrowego żywienia. Samodzielnie wykonali zdrowe, bogate w wartości odżywcze kanapki i sałatki, które później ze smakiem skonsumowali. W przygotowaniu śniadania czynnie byli zaangażowani rodzice. Zapewnili oni produkty a także poddawali ciekawe pomysły na wykonanie sałatek. Dzięki tej akcji po raz kolejny uczniowie docenili "moc" zdrowego śniadania.

Koordynator Zofia Langner

Zdjęcia: Jolanta Habrat

FOTOGALERIA

FILM

  

TANECZNO-RUCHOWE ANDRZEJKI KLAS IV A i IV B

26 listopada 2014 r. odbyły się „ruchowe” andrzejki klas IV a i IV b .

Rozpoczęliśmy je od tańców integracyjnych, które wymagały niemałej energii i sprawiły, że wszyscy poczuli wielkie pragnienie. Napoje znikały w oka mgnieniu.

Następnie bawiliśmy się w „Puszkę Pandory” – zabawę polegającą na podawaniu sobie pudełka w trakcie muzyki, która co jakiś czas zatrzymywała się, wtedy osoba z pudełkiem w rękach losowała zadanie.

Na andrzejkach nie mogło zabraknąć wróżb: przekłuwania serduszek, losowania swojej przyszłości i zawodu. Na sam koniec tańczyliśmy na dyskotece.

Do domu wszyscy wrócili szczęśliwi, zadowoleni i zmęczeni.

Weronika Niemiec, kl. IV b
(pod opieką mgr Magdaleny Buczyńskiej)

 

 
 
Gry planszowe karciane łamigłówki HOBBITY.pl