Promocja zdrowia - rok szkolny 2017/2018

PROMOCJA ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE

„Dbajmy o nasze zdrowie
nie dlatego, że jest ono ważne
ale dlatego, że bez zdrowia
wszystko inne jest nieważne”.

Po raz kolejny zgłosiliśmy szkołę do udziału w programie edukacyjnym "Zdrowo jem, więcej wiem!" w ramach prozdrowotnego programu edukacyjnego "Aktywnie po zdrowie" prowadzonego przez Bank Ochrony Środowiska.
W bieżącym roku szkolnym nie rezygnujemy również z ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc", pod patronatem: Partnerstwo dla Zdrowia (Instytut Matki i Dziecka, Danone, Biedronka, Lubella).
W dalszym ciągu będziemy współpracować z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Krośnie wdrażając Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę", będący pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Sportu.

Drodzy rodzice, dziękujemy za dotychczasową pomoc okazaną przy realizacji poprzednich projektów i prosimy o dalsze wsparcie. Serdecznie zapraszamy do udziału w nowym projekcie "Ruch jest zdrowy i dla ciała i dla głowy", będącym ich kontynuacją. Prosimy o cenne uwagi i propozycje.

Bernardetta Juszczyk

   DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO

W czwartek 21 czerwca 2018 roku, przy niezwykle sprzyjających warunkach atmosferycznych, odbył się Dzień Sportu Szkolnego, pod hasłem: "Ruch jest zdrowy i dla ciała i dla głowy."

Pani Bernardetta Juszczyk o godzinie 9:30 uroczyście otworzyła, przed zgromadzoną na boisku społecznością szkolną, tegoroczne Święto Sportu Szkolnego.

Organizatorzy: nauczyciele wychowania fizycznego pani Bernardetta Juszczyk i pan Sławomir Włoch przedstawili program rywalizacji sportowej.

Uczniowie klas starszych IV – VII rywalizowali w Mistrzostwach Szkoły w „Palancie Szkolnym” na boisku trawiastym.
Jest to gra niezwykle popularna w naszej szkole i stale propagowana przez nauczycieli wychowania fizycznego. Przyczynia się do wszechstronnego rozwoju fizycznego, daje możliwość pełnego udziału w grze, zarówno dzieciom bardziej uzdolnionym ruchowo, jak i mniej utalentowanym sportowo. Uczy również współpracy w drużynie i postaw Fair Play.

Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach, rozgrywając mecze ,,każdy z każdym.” Mecze odbywały się przy gorącym dopingu zgromadzonej braci szkolnej. Zwycięzcy grup spotkali się w finale. Ostatecznie zwycięzcą rywalizacji została klasa VI a, pokonując klasę VII a.

Podczas uroczystego zakończenia sportowych zmagań klas starszych, pani Bernardetta Juszczyk pogratulowała drużynom sportowej rywalizacji i wręczyła nagrody. Każda klasa obdarowana została przygotowanym pakietem upominków.

Przebieg rozgrywek:

Gr. A

IV a – VI a (0:34)
V a – IV b (1:8)
IV a – V a (0:11)
VI a - IV b (6:0)
IV a - IV b (0:15)
V a - VI a (0:10)

Gr. B

V b – VII b (4:5)
VI b – VII a (1:8)
V b – VI b (8:0)
VII b – VII a (5:13)
V b - VII a ((4:4 )
VI b – VII b (2:3)

Finał:

VI a – VII a

Na boisku tartanowym odbywały się, prowadzone przez p. S. Włocha, mistrzostwa szkoły w rozmaitych konkurencjach. Chętne, w danym momencie nie grające w „palanta” dzieci, rywalizowały w następujących konkurencjach:

 • przejście pod poprzeczką
 • kręcenie kołem hula hop
 • skoki na skakance indywidualne
 • skoki na skakance drużynowe
 • drużynowe przekładanie hula hop
 • rzuty do kosza
 • strzały na bramkę
 • gra w ringo
 • gra w siatkówkę uproszczoną
 • gra w siatkówkę
 • skoki w workach

Dnia 21 czerwca zakończyliśmy rok szkolny na sportowo.

Wesołych, szczęśliwych, bezpiecznych i sportowych wakacji życzymy wszystkim i do zobaczenia we wrześniu.

Bernardetta Juszczyk, Sławomir Włoch


"RUCH JEST ZDROWY I DLA CIEBIE, I DLA GŁOWY"

W ramach promocji zdrowia w naszej szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, uczniowie klas IV-VII wykonali prace literacko-plastyczne oraz literackie pod hasłem: „Ruch jest zdrowy i dla ciebie, i dla głowy”.

Głównym celem tego przedsięwzięcia było propagowanie zdrowego trybu życia i aktywnego wypoczynku.
Prace literacko-plastyczne, w formie plakatu, zawierały ułożone przez dzieci wiersze i rymowanki oraz ilustracje ściśle związane z hasłem i celem konkursu.

Prace literackie, w wybranej formie pisarskiej, ukazywały korzyści płynące z aktywności fizycznej.
Prace uczniów zostały wyeksponowane na korytarzu szkoły.

Anna Gazda


KONKURS PLASTYCZNY "ZDROWY MASTERCHEF"

Celem konkursu było dobre odżywianie. Uczniowie wykonywali plakaty poświęcone zdrowym nawykom żywieniowym oraz samodzielnie układali przepisy na oryginalne i zdrowe danie, które bez problemu można samemu wyczarować. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością w prezentacji swoich pomysłów oraz łączeniem niestandardowych smaków.

Pierwsze miejsce zajęła Dominika Wojtaszek z klasy 7A.

Zwyciężczyni gratulujemy.

Beata Leniowska


Za nami zadanie konkursowe  w ramach Programu „Dobrze jemy ze szkołą na Widelcu” –  zakładaliśmy  klasowy ogródek.

Dzieci postanowiły zamienić się w ogrodników. W tym celu założyliśmy małe hodowle popularnych roślin, a także przesadzaliśmy kwiaty doniczkowe.

Teraz codziennie musimy pamiętać, żeby pielęgnować nasze roślinki, ucząc się jednocześnie odpowiedzialności i obowiązkowości.

Justyna Urbanik


V MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ ZDROWOTNY

Dnia 18.04.2018r. w Miejskim Zespole Szkół Nr 6 w Krośnie odbył się V Międzyszkolny Turniej Zdrowotny dla uczniów klas trzecich. Wzięli w nim udział uczniowie 8 szkół podstawowych: SP 3, SP 4, SP 5, SP 6, SP 7, SP 12, SP 14, SP 15. Turniej poprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego pani Bernardetta Juszczyk i pan Sławomir Włoch.

Turniej uroczyście otworzyła pani Bernardetta Juszczyk życząc zawodnikom sukcesów w atmosferze dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji. Po dokonanym losowaniu i pamiątkowym zdjęciu drużyny przystąpiły do rywalizacji. Zmagania uczniów miały charakter intelektualny i dotyczyły wiedzy na temat zdrowego stylu życia, odżywiania, higieny osobistej i zachowania w różnych sytuacjach. Uczniowie rozpoznawali po dotyku ukryte w pudełku owoce i warzywa. Sprawdzali także swoją kondycję fizyczną. Publiczność, którą tworzyli uczniowie klas trzecich naszej szkoły, brała aktywny udział dopingując ćwiczących w konkurencjach sprawnościowych.

Gratulujemy:

Szkole Podstawowej Nr 14, której drużyna zajęła I miejsce,

Szkole Podstawowej Nr 4, Szkole Podstawowej Nr 3, Szkole Podstawowej Nr 7, Szkole Podstawowej Nr 12, Szkole Podstawowej Nr 15, których drużyny zajęły równorzędne II miejsce.

Szkole Podstawowej Nr 5, i Szkole Podstawowej Nr 6, których drużyny zajęły równorzędne III miejsce.

Na zakończenie Turnieju każda drużyna otrzymała z rąk pani dyrektor Elżbiety Dudek dyplom, a zawodnicy drobne upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

Turniej przebiegał w miłej, radosnej atmosferze i miał charakter dobrej zabawy.

Bernardetta Juszczyk
Sławomir Włoch
fot. Jolanta Habrat


 

12.04.2018 r. w naszej szkole gościliśmy załogę Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Uczniowie zapoznali się z wyposażeniem karetki pogotowia, wysłuchali sygnałów dźwiękowych i zobaczyli sygnały świetlne. Brali udział w krótkim konkursie dotyczącym wiedzy przedmedycznej.

Zofia Langner
Katarzyna Warchoł
fot. Jolanta Habrat

 


RUCH TO ZDROWIE NAWET W ZIMIE

Uczniowie należący do Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego wzięli udział w XV Rajdzie Zimowym odbywającym się na trasie Rymanów Zdrój – Wołtuszowa Rymanów Zdrój. Aura była dla nas łaskawa i Rajd odbył się w scenerii zimowej.

Zobacz więcej

Uczniowie klas VI i VII, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego, wzięli udział w zajęciach sportowych na lodowisku. Umiejący jeździć na łyżwach doskonalili swoje umiejętności, a nieumiejący, stawiali swoje pierwsze kroki na lodzie. Wszystkim towarzyszyła świetna zabawa.

Bernardetta Juszczyk
Sławomir Włoch

  


MIKOŁAJKI NA SPORTOWO

6 grudnia odbyły się imprezy sportowe pod hasłem: "Mikołajki na sportowo".
Dzieci klas młodszych i starszych rywalizowały w konkurencjach sportowych. Rywalizacja przebiegała w świątecznej, zabawowej atmosferze. Dzieci doskonale zachowywały zasady bezpieczeństwa w trakcie konkursów, dbając o zdrowie własne i innych uczestników zawodów.

   


"ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM"

Uczniowie w ramach programu „Zdrowo jem, więcej wiem!”  przygotowali drzewo decyzyjne przedstawiające skutki pozytywne i negatywne wynikające ze spożywania soli i cukru, napisali książkę z pomysłami na zdrowe słodycze, zaprojektowali plakat pt. „Ruch to zdrowie” oraz namalowali i ozdobili opaski owocowo- warzywne.

Udział w projekcie jest szansą dla uczniów na zdobycie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych, a także zdobycie cennych umiejętności takich jak praca w grupie.

Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.  Dlatego zachęcamy Rodziców do odwiedzenia forum  z ciekawymi materiałami.

Justyna Urbanik

   


KRAJOWY CERTYFIKAT "SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE"

Szkoła Podstawowa Nr 6 im. J. Korczaka w Krośnie otrzymała Krajowy Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”.

Uroczyste wręczenie Certyfikatów odbyło się 5 grudnia 2017r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie. Minister Edukacji Narodowej przyznała to prestiżowe wyróżnienie 36 szkołom należącym do sieci szkół promujących zdrowie.

Certyfikat z rąk Agnieszki Ludwin, zastępcy dyrektora w Departamencie Wychowania i Kształcenia Integracyjnego oraz Barbary Woynarowskiej, przewodniczącej Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie” odebrała Teresa Janusz – dyrektor szkoły.

Szkoła Podstawowa Nr 6 w Krośnie znalazła się w gronie 25 szkół województwa podkarpackiego posiadających tak prestiżowe wyróżnienia. Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania osiągnięć, które są wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy. Założenia szkoły promującej zdrowie bardzo dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę szkoły.  Szkoła Podstawowa Nr 6 regularnie przeprowadza diagnozę potrzeb zdrowotnych oraz samopoczucia całej społeczności szkolnej, formułuje priorytetowe problemy, planuje swoje działania i skutecznie je realizuje przy zaangażowaniu wszystkich uczniów i rodziców. Wszystkim działaniom szkoły w zakresie promocji zdrowia przyświeca motto: „Dbajmy o zdrowie nie dlatego, że jest ono ważne, ale dlatego, że bez zdrowia wszystko inne jest nieważne”.

 


DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

8 listopada 2017 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Janusza Korczaka w Krośnie uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”.
Jest to jedno z działań realizowanych w ramach programu „Szkoły promującej zdrowy styl życia”.
W tym dniu uczniowie samodzielnie wykonali kolorowe, smaczne kanapki, surówki i sałatki.
W przygotowanie śniadania czynnie zaangażowali się rodzice. Zapewnili potrzebne produkty, a także podawali ciekawe pomysły na wykonanie sałatek i surówek. Wspólnej konsumpcji towarzyszyła miła atmosfera.
Akcja przypomniała dzieciom i rodzicom jak ważną rolę odgrywa śniadanie w prawidłowym funkcjonowaniu ucznia w szkole, koncentrację na zajęciach, chęć do nauki i zabawy.

koordynator: Zofia Langner
fot: Jolanta Habrat, Mariola Mendrala, Małgorzata Polańska

 
 
Gry planszowe karciane łamigłówki HOBBITY.pl