100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.

Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas VIII a i VIII b pod opieką swoich wychowawców oraz chór szkolny (pod opieką Gabrieli Kozner)  zaprezentowali uczniom klas V – VIII  program artystyczny ukazujący historię walki Polaków o wolność. Poezją i pieśniami patriotycznymi ukazali dążenia niepodległościowe, cierpienia Polaków oraz wiarę i ich nadzieję na wolność.

11 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę odprawionej w Bazylice Mniejszej "Fara".

Elżbieta Zając
Maria Zielańska
fot. Sławomir Włoch

  

Uroczysta akademia dla klas I-IV odbyła się również 9 listopada. Przygotowali ją uczniowie klas trzecich. To wielkie wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia  sztandaru szkoły  i odśpiewania przez wszystkich zebranych „Mazurka Dąbrowskiego”.  W ten sposób uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu państwowego „Rekord dla Niepodległej”.

Prezentowane wiersze i pieśni patriotyczne były hołdem dla tych rodaków, którzy oddali życie za wolność. Przypominały postacie wybitnych Polaków, którzy rozsławiali imię Polski  i głosili światu, że jest i nie zginęła. Świąteczny nastrój podkreślił wzruszający taniec z biało-czerwonymi flagami oraz wykonana z wielką radością piosenka „Kocham cię, Polsko!”

Mariola Mendrala
Małgorzata Polańska
fot. Jolanta Habrat

 
 
Gry planszowe karciane łamigłówki HOBBITY.pl