PROMOCJA CZYTELNICTWA

MAJ MIESIĄCEM BIBLIOTEK

Szanowni Rodzice!

Tradycyjnie maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. W tym czasie szczególnie podkreśla się rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji. Celem tych działań jest zainteresowanie książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Jako nauczyciele bibliotekarze w swojej pracy zachęcamy Państwa dzieci do czytania.
Dziś chcemy zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Jeszcze raz zachęcamy Państwa do czytania dzieciom i z dziećmi.

Z wyrazami szacunku,
Nauczyciele bibliotekarze

  

Drodzy Uczniowie!

Maj to coroczne święto książek, bibliotek i czytelników.

Z tej okazji mamy dla Was garść argumentów przemawiających za tym, że czytanie jest ważne, pożyteczne i przyjemne smile

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?

Jeżeli nie czytasz wielu książek, proponujemy ci prosty układ. Daj nam szansę i przeczytaj ten tekst. W najgorszym wypadku stracisz 3 minuty, a w najlepszym – zyskasz hobby na całe życie.

ODRZUĆMY FRAZESY

Przede wszystkim zapomnijmy o frazesach powtarzanych przez rodziców i nauczycieli, że czytanie poszerza słownictwo, rozwija wyobraźnię i wrażliwość. To prawda, ale kto w twoim wieku się tym przejmuje? Skupmy się na tym, dlaczego wiele młodych osób lubi czytać.

NIE OCENIAJ KSIĄŻEK PO LEKTURACH

Czy to, że na WF-ie czasem skacze się przez skrzynię, oznacza, że uprawianie sportu jest nudne? Czy nauka Excela na informatyce zniechęci cię do komputera? Czy gdyby ktoś rozliczał cię z oglądania ekranizacji klasycznych książek, polubiłbyś je? Podobnie jest z książkami. Lektury po prostu trzeba znać, a dla przyjemności czytać książki, które cię interesują.

CZYTAJĄC, POZNAJESZ SIEBIE

Masz kilkanaście lat, kształtuje się twoja osobowość. Ciągle słyszysz, co jest dla ciebie dobre i czego oczekują od ciebie inni. Dzięki książkom dowiesz się, czego ty chcesz, kim jesteś, jak postrzegasz świat. Czytanie to – poza rozrywką – okazja do spędzenia czasu ze sobą.

WYLUZUJESZ SIĘ I POZBĘDZIESZ STRESU

Ciekawa książka koncentruje całą twoją uwagę. To ważne, bo codziennie spotykasz się z niezliczonymi bodźcami: komunikatami w telefonie, informacjami, reklamami itd. Książka wycisza i według badań redukuje poziom stresu najskuteczniej ze wszystkich czynności (aż o 68%).

PRZEJMIESZ WIEDZĘ

Pomyśl, ile czasu muszą poświęcić autorzy specjalistycznych książek na ich opracowanie. Często wykorzystują w nich całą życiową wiedzę i doświadczenie, łącząc to, co przeczytali w setkach książek. Możesz to przejąć w kilka-kilkanaście godzin.

ĆWICZ MÓZG I INTELIGENCJĘ

Z książek wiele się dowiesz – to jasne. Ale jeszcze ważniejsze jest to, jak czytanie wpływa na twój mózg. Czytając, tworzysz w głowie mapę wątków, wydarzeń i bohaterów. Pamiętasz, co działo się np. 200 stron wcześniej. Nawet nie zauważasz, z jaką intensywnością twój umysł gromadzi i selekcjonuje informacje, ćwicząc pamięć. Wnikając w fikcyjny świat, uczysz się całkowicie skupiać na jednej czynności. To kluczowa umiejętność w czasach licznych rozpraszających bodźców.

STAJESZ SIĘ SZCZĘŚLIWSZYM CZŁOWIEKIEM

Tak po prostu. Osoby czytające dla przyjemności są statystycznie znacznie bardziej zadowolone z życia, lepiej wykształcone, kreatywne, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

ŻYCZYMY CI RADOŚCI Z CZYTANIA

Oglądasz seriale? Kojarzysz uczucie po obejrzeniu wciągającego sezonu, gdy brakuje ci bohaterów, fabuły i świata, który tak cię pochłonął? Po skończeniu dobrej książki poczujesz to samo, tylko mocniej. To właśnie radość z czytania smile

Z pozdrowieniami,
Nauczyciele bibliotekarze

  

  

CZYTAJ I BAW SIĘ Z DZIECKIEM

Zachęcamy Rodziców młodszych dzieci do zabawy czytelniczej z cyklu „Ukryte słowa” prezentowanej na łamach magazynu dla dzieci „Świerszczyk”.

Ze strony Fundacji ABCXXI, która patronuje cyklowi, można pobrać wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej – popularnej autorki i ilustratorki książek dla dzieci. Prezentowane teksty to pełne humoru utwory z obrazkami wewnątrz tekstu. Zastąpienie niektórych słów rysunkami uatrakcyjnia lekturę i umożliwia zarówno wspólne jak i samodzielne czytanie.

Do ciekawostek należą informacje, że w tym roku „Świerszczyk” obchodzi swoje 75 urodziny, a Małgorzata Strzałkowska zadebiutowała właśnie na łamach tego magazynu w 1987 r.

Rodzicu, czytaj i baw się z dzieckiem

https://calapolskaczytadzieciom.pl/dla-rodzicow/o-czytaniu/cykl-ukryte-slowa/

  

  

JAK ZACHĘCIĆ DZIECI DO CZYTANIA KSIĄŻEK, LEKTUR?

Wszystkim rodzicom i nauczycielom polecam artykuł Katarzyny Kon opublikowany w portalu polszczyzna.pl:
Jak zachęcić dzieci do czytania książek, lektur?

(fragmenty)

Niewątpliwie próżno szukać jednej recepty odpowiedniej dla wszystkich. Można za to próbować stworzyć sprzyjające warunki, które pomogą młodego czytelnika zachęcić i przekonać, by sięgnął po książkę. Ale również i tu trudno o ogólne wytyczne. Wiele zależy przecież od wieku dziecka, od jego indywidualnej wrażliwości, charakteru, osobowości, językowych kompetencji, stopnia rozwoju itd.
(…)

Czytanie jako ważna funkcja życiowa
Najbardziej podstawowe wydaje się wpojenie czytelniczych nawyków i rozbudzenie czytelniczej ciekawości, a szerzej naturalnej potrzeby czytania.
Bo przecież w gruncie rzeczy o to chodzi – żeby lubić czytać. Żeby z zainteresowaniem czy wręcz wścibstwem otwierać drzwi do książkowego świata.
Bez wątpienia najłatwiej to osiągnąć, zaczynając cały proces już od kołyski. Ale tak naprawdę nigdy nie jest za późno.

Czytaj!
Zachęcenie dzieci do czytania, nie tylko lektur, to dawanie przykładu. To jeden z najprostszych i najbardziej podstawowych sposobów. Dzieci wielu rzeczy uczą się przez naśladownictwo, a przecież najchętniej naśladują rodziców (przynajmniej do pewnego momentu).
Zresztą, jeśli dziecko wychowuje się w pełnym książek domu, w którym czytanie jest jak powietrze, w którym sięgnąć po książkę jest jak usiąść do obiadu, to jest wielce prawdopodobne, że tym nasiąknie.
(…)

Wspólnota czytelnicza
Młodszym dzieciom możemy czytać na głos albo zaproponować czytanie na zmianę. To przy okazji świetne ćwiczenie dykcji, a niekiedy może i aktorskiego warsztatu. Dobrym pomysłem jest także lektura równoczesna. Niezależnie od formy wspólnego czytania – dzielmy się wrażeniami, po każdym etapie albo z perspektywy przeczytanej całości.
Ważne jest jednak, by nie ograniczać refleksji. Pozwólmy więc mówić dzieciom nie tylko o tym, co im się podoba. Dajmy im też wyrazić, dlaczego dana pozycja nie przypadła im do gustu, dlaczego jest nudna albo trudna. Szanujmy przy tym ich odmienne spojrzenie i upodobania. Prawo do innego zdania i sądu jest bardzo ważne.
(…)

Jak zachęcić dzieci do czytania? Zrób plan
Pięć stron dziennie. W każdy poniedziałek po piętnaście, a w czwartki – dwadzieścia osiem. Pięćdziesiąt tygodniowo. Książka lub dwie miesięcznie. Dwanaście książek rocznie.
Mniejsza o liczby, bo te trzeba ustalić indywidualnie. Ale regularność i plan mogą okazać się niezwykle pomocne dla dzieci, które mają kłopoty z czytaniem lektur czy książek w ogóle.

Dobre praktyki
Powiedz stanowcze NIE gotowym ściągom, brykom i innym uproszczonym opracowaniom. Tego rodzaju publikacje stanowią zwykle wersję spłyconą i zbanalizowaną, a przez to wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Ponadto ich skondensowana forma i zbytnie nagromadzenie wątków, zagadnień i problemów wcale nie ułatwia zrozumienia, zwłaszcza jeśli jest jedynym kontaktem z książką.

Kto za tym stoi?
(…)
Książki, w tym lektury, nie są przecież anonimowe. Nie jest to z pewnością stwierdzenie szczególnie odkrywcze, ale czasem warto taką oczywistość dziecku przypomnieć czy uświadomić, a wówczas książka spoglądająca groźnie ze szczytu listy lektur pojawi się w innym wymiarze, w konkretnym kontekście itp.

Może więc przed przystąpieniem do czytania sięgnąć do biografii twórcy? Nie chodzi przy tym o przytoczenie encyklopedycznej notki, ale wyszukanie jakiejś ciekawostki z życia autora, nieznanego szczegółu z biografii czy znalezienie czegoś, co ukaże twórcę jako żywą, odczuwającą istotę – wszystko oczywiście adekwatnie do wieku, poziomu rozwoju, wiedzy i kompetencji.
(…)

Co dalej? Czyli konteksty i nawiązania
Nieocenioną pomocą są ekranizacje i adaptacje tekstów literackich. Dobrym pomysłem jest również obejrzenie spektaklu zrealizowanego na podstawie książki. Obecnie nie trzeba przecież biec od razu do teatru czy kina (chociaż jeśli zdarzy się taka okazja, to lepiej się nie zastanawiać), bo zasoby internetowe są tak bogate, że niemal zawsze znajdzie się potrzebny materiał.

W warunkach szkolnych można pokusić się o inscenizację wybranej sceny czy fragmentu. Praca nad takim przedsięwzięciem dostarcza wielu pozytywnych emocji, wymaga wysiłku, który potem przynosi satysfakcję, a także pokazuje, że książka żyje również w innych wymiarach.

Jak zachęcić dzieci do czytania? Czyli o sztuce czytania
Tak czy inaczej, czytanie to samodzielny trud i sztuka, ale również wielka przyjemność, satysfakcja, radość i daleka podróż z przygodami.
Zadbajmy o to, by wprowadzić dzieci do tego świata i dać im poznać najgłębsze tajniki tej sztuki.

Link do całego artykułu wraz z ciekawymi odnośnikami:
https://polszczyzna.pl/jak-zachecic-dzieci-do-czytania-ksiazek-lektur/

  

  

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Obchodzone na całym świecie święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują wybranki swojego serca czerwoną różą, a one darują im książkę.

W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
W Polsce święto obchodzone jest oficjalnie od 2008 r.

Dlaczego akurat 23 kwietnia? To ważna data w historii literatury światowej: data śmierci słynnego hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa (żył w latach 1547-1616), urodzin i śmierci Williama Szekspira (żył w latach 1564-1616) - angielskiego poety, dramaturga i aktora, powszechnie uważanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi (żył w latach 1539-1616) – peruwiańskiego historyka, nazywanego ojcem literatury latynoamerykańskiej.

Drodzy Uczniowie – Nasi Czytelnicy!

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich życzymy Wam wielu wspaniałych i mądrych książek, niezwykłych wypraw do cudownych światów stworzonych przez autorów oraz niezapomnianych emocji w towarzystwie ulubionych bohaterów literackich.

Pamiętajcie!

„Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”

  1. Dąbrowska

Jak powstaje książka?

Piosenka „Cała Polska czyta dzieciom” – hymn Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

  

  

KROŚNIEŃSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA ONLINE

Zachęcamy do zapoznania się i korzystania z oferty działań Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej realizowanych w sieci w czasie epidemii.

Szczegółowe informacje:
https://www.kbp.krosno.pl/aktualnosc-560-zostanwdomuzkbp_krosnienska_biblioteka.html

Serdecznie polecamy :-)

   

  

DARMOWE KSIĄŻKI W INTERNECIE

Lista wybranych bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków oraz audiobooków:

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie
Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu?

AUDIOBOOKI

Polska-Poezja.pl
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Audio-Bajki.pl
Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom
Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

Źródło: https://biblioteka.pl/

 

 
 
Gry planszowe karciane łamigłówki HOBBITY.pl