WYDARZENIA

    

 

 

  

2020/21

  

29 września

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

29 września w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu we wszystkich klasach uczniowie wysłuchali wybranych fragmentów literatury dla dzieci i młodzieży. Głośno czytali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Uczniom klas młodszych czytali starsi koledzy i koleżanki.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom i przez dzieci.

Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. To również dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu z bliskimi.

Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Do jej najpopularniejszych dzieł należą m.in.: Szewczyk Dratewka, O dwunastu miesiącach oraz Pamiętnik Czarnego Noska.

 

2019/20

  

V KONKURS LITERACKI IM. A. LINDGREN

W marcu br. odbyła się premiera książek-laureatek piątej edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Konkurs organizowany jest przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” od 2006 r., a kolejne jego edycje odbywały się co trzy lata. Celem konkursu jest propagowanie wartościowej rodzimej literatury, odpowiadającej na wyzwania współczesności i tworzonej w duchu twórczości wielkiej szwedzkiej pisarki oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników.

W Konkursie biorą udział zarówno uznani pisarze, jak i debiutanci. W dotychczasowych czterech edycjach wzięło udział ponad 2000 autorów książek. Książki nagradzane są w trzech kategoriach wiekowych i – dzięki współpracy z zaproszonymi wydawnictwami – ukazują się drukiem w kilka miesięcy po ogłoszeniu wyników. Do tej pory nagrodzono i wydano ponad 40 utworów.

Przewodniczącą jury Konkursu jest od pierwszej edycji prof. Joanna Papuzińska – popularna autorka bajek i wierszy dla dzieci.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pisarzy, wydawców oraz wśród odbiorców – dzieci, młodzieży, rodziców, bibliotekarzy i nauczycieli.

W linku poniżej znajdują się trailery książek nagrodzonych w V edycji Konkursu.

https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/zobacz-trailery-ksiazek-nagrodzonych-w-v-konkursie-im-a-lindgren/

Zachęcamy do zapoznania się z tymi nowościami wydawniczymi.

Źródło: https://calapolskaczytadzieciom.pl/
http://www.ibby.pl/

     


  

Biblioteka Szkolna
ogłasza
„Konkurs na LOGO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ”

 1. Konkurs jest adresowany do uczniów klas VII i VIII.
 2. Zadaniem konkursowym jest opracowanie logo dla potrzeb Biblioteki.
  Każdy projekt logo musi spełniać następujące warunki:
  - składać się ze znaku graficznego kojarzącego się z książką, biblioteką, czytaniem oraz nazwy: Biblioteka Szkolna i/lub SP 6 Krosno.
  - działać jako symbol,
  - budzić dobre skojarzenia z Biblioteką,
  - być oryginalny,
  - być łatwy do rozpoznawania i zapamiętywania.
 3. Projekty mogą być wykonane w dowolnej technice graficznej.
  Projekt należy dostarczyć do biblioteki po powrocie do szkoły: w wersji elektronicznej (na pendrive jako pliki: JPG lub PDF) oraz w postaci wydruków komputerowych w formacie A4.
  Płyty i wydruki muszą być podpisane (imię i nazwisko ucznia, klasa).
 4. Prace konkursowe powinny być wykonane samodzielnie przez uczestników Konkursu i muszą być wolne od wad prawnych.
 5. Każdy z uczestników Konkursu może zgłosić tylko jeden projekt logo.
 6. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Zachęcamy do udziału w konkursie smile

 


  

Biblioteka Szkolna
ogłasza
„Konkurs na najładniejszą zakładkę do książki”

 1. 1.Konkurs jest przeznaczony dla uczniów naszej szkoły:
  KATEGORIA I: klasy I-III
  KATEGORIA II: klasy IV-VI
  KATEGORIA III: klasy VII-VIII
 2. Zadaniem uczestników jest wykonanie zakładki do wybranej książki (spoza kanonu lektur).
  • Praca może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane itp.)
  • Mogą być użyte dowolne płaskie materiały, które nie brudzą i nie niszczą książki.
  • Kształt pracy: dowolny.
  • Każdy uczestnik może dostarczyć tylko jedną indywidualnie wykonaną pracę.
  • Do pracy należy dołączyć karteczkę z informacjami: imię i nazwisko autora pracy oraz klasa.
 3. Prace zostaną umieszczone na wystawie w bibliotece i staną się jej własnością.
 4. Przy ocenie prac Komisja Konkursowa będzie brała pod uwagę: pomysłowość, różnorodność materiałów wykorzystanych do wykonania zakładki, oryginalność i estetykę.
 5. Prace będzie można składać w Bibliotece Szkolnej po powrocie do szkoły.
 6. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Zachęcamy do udziału w konkursie smile

  

2018/19

   

MULTIMEDIALNIE W BIBLIOTECE

W dniu 11 czerwca klasa VIIb wraz z wychowawcą brała udział w lekcji bibliotecznej pt. ”Multimedialnie w bibliotece - narzędzia internetowe" zorganizowanej przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertą biblioteki oraz wzięli udział w ciekawych zajęciach prezentujących możliwości współczesnej techniki.

Elżbieta Barć


JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

7 czerwca uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której organizatorem była redakcja miesięcznika „Biblioteka w szkole”. Celem akcji była zarówno promocja czytelnictwa wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, jak również próba pobicia ustanowionego 1 czerwca 2017 roku rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu, wynoszącego 459 409 osób.

W wyznaczonym na dzień 7 czerwca 2019 roku terminie o godzinie 10.00, uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli zebrali się na placu zabaw przed budynkiem szkoły, aby wspólnie czytać przyniesione przez siebie książki.

Katarzyna Guzik
Monika Maculska


PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

6 czerwca w naszej szkolnej bibliotece zrobiło się wyjątkowo gwarno... wszystko to, z powodu wizyty naszych pierwszaków w tym jakże ciekawym i pełnym tajemnic miejscu. Dzieci aby pokazać, iż są  już gotowe na to, aby wypożyczać książki miały do wykonania kilka zadań. Odgadywały spośród przebranych dzieci bohaterów książek, wśród których znaleźli się: wilk z „Czerwonego Kapturka”, Kopciuszek, Koszałek Opałek czy Król Maciuś Pierwszy. Przypomniały sobie historię powstawania książki oraz projektowały okładkę swojej ulubionej baśni. Pani wicedyrektor Elżbieta Dudek widząc chęć dzieci i gotowość do stania się użytkownikami szkolnej biblioteki, każdego pasowała dużą symboliczną zakładką  oraz wręczyła pamiątkowe dyplomy. Po wypożyczeniu książki, za bibliotecznymi regałami czekał na uczniów gość. Była nim „Roztrzepana Sprzątaczka” z książki D. Gellner, która swoimi opowieściami wszystkich wprawiła w dobry humor i zachęciła do częstego odwiedzania biblioteki.

Karolina Dziadowicz-Nowak
fot. Jolanta Habrat


SPORTOWCY CZYTAJĄ DZIECIOM

Dnia 4 czerwca w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyła się impreza czytelnicza z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom”.

W imprezie uczestniczyli uczniowie klasy IIIb.  Zaproszeni goście przeczytali zgromadzonym dzieciom wiersze o tematyce sportowej. Gościem specjalnym była pani Beata Ostrowicka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkania rozstrzygnięty został konkurs na ilustrację do jej książek. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica naszej szkoły Aleksandra Lorens. Na zakończenie imprezy dzieci miały możliwość zakupu książek oraz otrzymania dedykacji i autografu Beaty Ostrowickiej.

Mariola Mendrala


#BIBLIOTEKA

W dniach 8 - 15 maja w całej Polsce obchodzony był Tydzień Bibliotek. 10 maja Filię nr 6 KBP odwiedzili uczniowie klasy II b z wychowawczynią. Dzieci podczas spotkania zapoznały się z ofertą biblioteki, poznały budowę książki, poszczególne jej elementy i przeznaczenie, miały także okazję do wysłuchania i obejrzenia bajki w teatrzyku kamishibai. Drugoklasiści podczas zajęć plastycznych za pomocą serduszek określali swoją sympatię do biblioteki. Wypisane własnoręcznie hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek # biblioteka było inspiracją, z której korzystali uczniowie.

Katarzyna Warchoł


2017/18

 

ŚWIĘTO KSIĄŻKI

Tegoroczna ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa i bibliotek odbyła się pod hasłem „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”.


W naszej szkole odbyły się następujące wydarzenia z okazji ŚWIĘTA KSIAŻKI I BIBLIOTEKI.

8 maja 2018 r. uczniowie klasy I a i I b zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. W przygotowanym pod opieką wychowawczyń pani Zofii Langner i Katarzyny Warchoł programie artystycznym pierwszoklasiści przedstawili wiersze i piosenki promujące czytelnictwo. W uroczystości wzięli udział rodzice i dyrekcja szkoły. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Galeria zdjęć

Występ pierwszaków  został zaprezentowany uczniom klas II i III.

10 maja dzieci z kółka czytelniczego klasy II a prowadzonego przez panią Małgorzatę Polańską uczestniczyły w szkolnej lekcji bibliotecznej.


25 maja klasa IV b przedstawiła program promujący czytelnictwo  uczniom klas IV-VII. Występ przygotowany został pod opieką pani Moniki Maculskiej.


4 czerwca uczniowie klas IV-VII wzięli udział w zajęciach na temat  „Dlaczego czytamy” oraz „Ciekawostki historyczne”. Spotkania przeprowadzone zostały przez  zaproszonego gościa panią Beatę Krawiec w ramach spotkań realizowanych przez Księgarnie Nova.

Elżbieta Dudek

  

 

BAŚŃ DLA PANA ANDERSENA

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci KBP zaproponowała swoim czytelnikom – uczniom klas V i VI krośnieńskich szkół podstawowych – wzięcie udziału w konkursie literackim „Baśń dla pana Andersena”. Na konkurs wpłynęło 31 prac. Spośród zgłoszonych do konkursu prac jury wybrało cztery, które zostały nagrodzone.

Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń klasy VI a Wiktor Lorens, autor baśni „Zaczarowany kwiat”.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

czytaj więcej

Małgorzata Matelowska

    

SPOTKANIE Z PISARKĄ

Dnia 12 września 2017 r. klasa III b wraz z wychowawczynią Jolantą Habrat, uczestniczyła w spotkaniu z pisarką książek dla dzieci i młodzieży panią Agnieszką Tyszką. Spotkanie zorganizowała Filia nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Krakowskiej.

Pisarka opowiedziała uczniom jak powstają jej książki, skąd czerpie pomysły na fabułę i postacie. Pani Agnieszka Tyszka odczytała uczestnikom spotkania kilka fragmentów swoich książek. Uczniowie mogli zadawać pytania na które pisarka bardzo chętnie odpowiadała. Na zakończenie spotkania chętni uczniowie otrzymali dedykacje do przyniesionych lub zakupionych książek oraz autografy.

tekst i fot. Jolanta Habrat

  

   


2016/17

  

   ŚWIĘTO KSIĄŻKI

12 maja zorganizowane zostało w naszej szkole popołudnie pod hasłem „Szukaj skarbów w bibliotece”. Związane ono było z obchodami Tygodnia Bibliotek oraz Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa. Na spotkanie zaproszeni zostali uczniowie kl. IIa i IIc. Nauczyciel biblioteki  we współpracy z wychowawcami tych klas przygotował zajęcia i zabawy mające na celu promocję czytelnictwa. W imprezę włączyli się także uczniowie  klasy VI b, którzy czytali młodszym kolegom wybrane książki i towarzyszyli w zabawach. Każde dziecko, które uczestniczyło w popołudniowym spotkaniu otrzymało pamiątkową zakładkę do wypożyczonej książki.

Elżbieta Dudek

  

TURNIEJ CZYTELNICZY

Drużyna z naszej szkoły w składzie: Weronika Niemiec, Julia Szarek, Kacper Zajdel, Dominik Matuszewski, zajęła I miejsce w turnieju „Książka na małym i dużym ekranie”. Uczniowie wykazali się  bardzo dobrą znajomością literatury dziecięcej i młodzieżowej. Musieli też zapoznać się z adaptacją filmową  wybranych pozycji książkowych. Turniej zorganizowany został przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich o/Krosno oraz Filię nr 4 Krośnieńskiej  Biblioteki Publicznej.

Gratulacje!

Elżbieta Dudek

 

    

KONKURS "MALOWANIE NA ŻYWO"

15 marca odbył się konkurs „Malowanie na żywo” organizowany przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego kl. I-III . Uczniowie przygotowali spontaniczną pracę plastyczną w oparciu o wysłuchany utwór Danuty Wawiłow pt. ”Nie wiem kto”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem bowiem zgłosiło się, aż 50 uczniów. Prace uczniów były bardzo pomysłowe. Jury w składzie: Marta Winiarska, Justyna Urbanik oraz Karolina Dziadowicz- Nowak przyznało I miejsce dla: Alicji Sebastianki z kl. III a, II miejsce zajął: Kajetan Występek z kl. II a, oraz III miejsce zajęła Marlena Lenart z kl. II c. Ponadto wyróżnieni zostali: Berenika Wójcik z kl. III a, Aleksandra Lorens z kl. I b, Katarzyna Szmyd z kl. III b, Alicja Janczewska z kl. III a, Maja Bajgrowicz z kl. II a, Oliwia Niezgoda z kl. II b, Jagoda Wilk z kl. II c i Nikola Jurczyk z kl. II a.

Wszystkie nagrodzone prace można podziwiać na wystawie pokonkursowej przy sekretariacie szkolnym.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział, jednocześnie zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Marta Winiarska
Justyna Urbanik
Karolina Dziadowicz- Nowak

Pewnego razu Nie Wiem Kto
raniutko wstał z pościeli, .
na głowę włożył Nie Wiem Co,
na nogi włożył Nie Wiem Co,
do torby włożył Nie Wiem Co -
i tyle go widzieli!

I wcale mu nie było źle,
gdy się tak włóczył Nie Wiem Gdzie
na słońcu, w deszczu, w cieniu -
obiady jadał albo nie,
odpocząć siadał albo nie
i wcale tym nie martwił się,
i grywał na grzebieniu...

I od tej pory Nie Wiem Jak
odnaleźć go na świecie...
I nie wie ryba ani rak,
i nie wie zwierze ani ptak,
i pewnie wy nie wiecie!

  

MAMO, TATO POCZYTAJ MI

W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Mamo, Tato poczytaj mi”. Zadaniem konkursowym było wykonanie plakatu zachęcającego Rodziców do czytania dzieciom książek. Nagrodzone w tym konkursie zostały: I miejsce - Kinga Rogala kl. 2a, II miejsce - Lena Bobola kl. 2b, III miejsce - Nikola Jurczyk kl. 2a. Laureatom, a także wszystkim biorącym udział w konkursie gratulujemy ciekawych pomysłów, a Rodziców zachęcamy do „czytania dziecku 20 minut dziennie, codziennie”.

Karolina Dziadowicz- Nowak
Justyna Urbanik

  

KONKURS PLASTYCZNY „BOHATEROWIE SIENKIEWICZA”

Julia Szarek uczennica kl. VI b została laureatką konkursu plastycznego pt. "Bohaterowie Sienkiewicza", który został zorganizowany przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 1 grudnia podczas spotkania autorskiego z Anną Czerwińską-Rydel, która jest m.in. autorką książki "Piórem czy mieczem – opowieść o Henryku Sienkiewiczu".

Gratulacje!

Elżbieta Dudek

 

     

KONKURS PLASTYCZNY „BAJKOWE KUKIEŁKI”

Sofia Duilovska uczennica klasy Va otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Bajkowe kukiełki”. Konkurs objęty był honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Zorganizowany został z okazji przypadającego 5 listopada Dnia Postaci z Bajek.

Sofia wykonała kukiełkę, która  przedstawiała żonę rybaka z baśni braci Grimm „O rybaku i złotej rybce”.

Elżbieta Dudek

 

  


2015/16

PROGRAM RZĄDOWY "KSIAŻKI NASZYCH MARZEŃ"

W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji rządowego programu "Książki naszych marzeń", umożliwiającego zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

W trakcie wykonywania zadań związanych z programem wszyscy uczniowie klas I–VI pod opieką wychowawców przygotowali projekty edukacyjne w oparciu o książki z biblioteki szkolnej. Prezentacja projektów odbyła się 13 maja dla klas I–III oraz 17 maja dla klas IV–VI. Dzieci przedstawiały wrażenia i wnioski po spotkaniu z książkami. Przygotowały ilustracje do książek, albumy, krzyżówki, parady postaci z książek, wykonały kukiełki, teatrzyk cieni. W oparciu o przeczytane książki przedstawiły scenki teatralne. Nie zabrakło też piosenek oraz mądrych myśli inspirowanych książką.

Galeria zdjęć

Elżbieta Dudek
fot. Jolanta Habrat i Grzegorz Urbanek

  

KONKURS PLASTYCZNY

Wśród czytelników naszej szkoły został przeprowadzony konkurs na logo biblioteki szkolnej.
Nagrodzeni uczniowie to:
Jakub Chrobak z klasy Va
Karolina Pawlak z klasy VIb

Wyróżnienia otrzymali: Michał Ginalski z kl. Va, Dawid Janaska z kl. Va, Liliana Gnap z kl. IVb, Liwia Książek z kl. IVb, Kinga Zajdel z kl. IVb.

Gratulujemy!

Biblioteka zaprasza

Elżbieta Dudek
Małgorzata Matelowska

 

TURNIEJ CZYTELNICZY

11 maja br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie odbył się turniej czytelniczy dla uczniów szkół podstawowych. Tytuł Bibliotrendy 2016 dla naszej szkoły zdobyła klasa V b.

Gratulacje!

Elżbieta Dudek  

  

KSIĄŻKI DOBRE DLA DZIECI!

Nie zawsze trzeba pytać o zdanie 12 000 osób, aby uzyskać właściwą odpowiedź.
Czasem wystarczy spytać… 5 ekspertów.

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe poprosiło znawców i miłośników literatury dziecięcej:
Annę Marię Czernow, Marię Kulik, prof. Grzegorza Leszczyńskiego, Monikę Obuchow i dr. Michała Zająca o wybór ciekawych i wartościowych książek dla dzieci.

Oto lista rekomendowanych pozycji dla uczniów szkoły podstawowej.
Zachęcamy do lektury!

Lista książek

Małgorzata Matelowska

  

  

KONKURS PLASTYCZNY

Nasza biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem "Zareklamuj książkę z biblioteki szkolnej". Wzięli w nim udział uczniowie klas II i III oraz IV-VI.

W młodszej grupie wiekowej I miejsce zdobyła Oliwia Borek (IIa), II miejsce - Wiktoria Borowczyk (IIa), III miejsce - Matylda Niemiec z kl. IIa.

Wyróżnienia otrzymali: Liliana Gnap (IIIb), Amelia Niezgoda (IIIa), Adam Grochmal (IIa), Angelika Błaż (IIa), Weronika Sporniak (IIa), Aleksandra Strzała (IIa), Maja Wójcik (IIa), Lidia Rutkowska (IIb), Karina Pudełko (IIb).

W starszej grupie wiekowej I miejsce zdobył Dominik Matuszewski (IVa), II miejsce - Karolina Pawlak(Vb), III miejsce - Michał Ginalski (IVa).

Wyróżnienia otrzymali: Anna Wnęk (VIa), Patrycja Raczyńska (VIa), Kacper Dwernicki (Va), Julia Jaracz (Vb), Aleksandra Langner (Vb), Karolina Sieńko (Vb), Kamila Sowa (Vb), Kacper Sołtysik (IVa).

Pani Dyrektor Teresa Janusz wręczyła laureatom dyplomy i nagrody.

Gratulujemy!

Wszystkich uczniów zachęcamy do czytania książek.

Marta Winiarska
Anna Gazda
Elżbieta Dudek


 
 
Gry planszowe karciane łamigłówki HOBBITY.pl